علت صدای لوله های آب

علت صدای لوله های آب وو فاضلاب و رفع مشکل

در بسیاریاز ساختمانها صدای لوله های آب و فاضلاب کم و زیاد وجود داشته و در صورت بیش از حد بودن صدا و مکرر بودن آنن به خصوص در مواقعی مانند شب که آلودگی صوتی کاهش پیدا کرده  و وقت استراحت است این صدا میتواند آراز دهنده باشد و باعث سلب آسایش ساکنین شود بسیاری از مردم با این صدا ها کنار آمده و برخی حساسیت و یا درگیری فکری با این صدا ممکن است دچار مشکلاتی حادی شوند.

دقت کنید که اگر صدای لوله های آب به تازگی به وجود آمده اند ممکن است نشتی و ترکیدگی لوله دلیل آن باشد اما اگر با بررسی مشخص شد که نشتی وجود ندارد دلایل آنرا در ادامه بررسی خواهیم کرد.

علت صدای لوله های آب میتواند مربوطه به لوله های آپارتمان خود شماباشد مربوطه به لوله های اصلی و مشاع ساختمان بوده و یا لوله های دیگر آپارتمان ها و به ندرت ساختمان مجاور این صدا را ایجاد کند.

به طور کلی منشا و علت صدای لوله های ساختمان مربوط به لوله کشی آب و فاضلاب بوده و کمتر اتفاق میفتند که لوله کشی شوفاژ یا گاز صدایی ایجاد کنند مگر در مواقعی که ترکیدگی و نشت شدیدی در این لوله ها حادث شده باشد.

اما لوله های آب به دلیل فشار بالا و لوله های فاضلاب به علت حجم زیاد و پژواک صدا ممکن است باعث ایجاد سر و صدای ناهنجاریشوند.

علت صدای لوله های آب و فاضلاب

به طور کلی وقتی یک سیال مانند آب از یک لوله یا هر جسم دیگری عبور میکند به دلیل مقاومت و اصطحکاکی که بین این دو به وجود می آید صدا تولید میکند در حالت عادی این صدا به اندازه ای نیست که آزار دهنده تلقی شود اما در برخی ساختمانها به دلیل شرایط خاص ممکن است این صدای بیش از حد بلند آسایش عمومی افراد را مختل کند.
صدای لوله های آب و فاضلاب میتوانند در وضعیت های مختلف اصوات متفاوتی داشته باشند و برای پی بردن به علل این صدا ها ابتدا آنها را دسته بندی میکنیم تق تق کردن لرزش لوله و ضربه های ممتد از انواع صداهایی هستند که در لوله های آب به وجود آمده ودر بخش فاضلاب معمولا یک جریان دایم و بم در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی ایجاد میشود.

علت صدای لوله های آب

شرایط ایجاد صدای آب

. زمان استفاده از آب گرم
. در زمان باز و بسته کردن شیرآلات بهداشتی
. در هنگام استفاده از آب سرد
. مواقعی که هیچ شیر آبی باز نیست
موارد بالا ممکن است علل مختلفی داشته باشند اما برحسب تجربه به دلایل اصلی و راهکارهای پیش رو ی آنها میپردازیم در ابتدا لازم است برای حصول اطمینان در چند مرحله به قطعیت در علت صدای لوله های آب و فاضلاب برسیم

علت صدای لوله های آب

سر و صدای لوله کشی آب گرم

در صورت ایجاد سر و صدای ناهنجار مانند تق تق کردن در لوله کشی آب گرم میتوان به چند مورد مشکوک شد.
در صورت وجود لوله کشی تک لایه پلیمری ممکن است در هنگام استفاده از آب گرم انبساط طولی و شل شدن لوله ها بر اثر آب گرم خروجی موجب لرزش های در طول لوله ها شوند که اگر این لوله ها فضای کافی برای دفع تکانه های ناشی از انبساط را نداشته باشند این صدا ایجاد میشود راه حل رفع صدای آن را میتوان در اصلاح لوله کشی دانست که البته کمی هزینه بر میباشد.
در صورت وجود لوله کشی گالوانیزه در سیستم آب گرم مصرفی گرفتگی آب گرم مصرففی سطح مقطع داخلی لوله موجود ایجاد صداهایی لرزشی وودر برخی مواقع وحشتناک میکند یک راه حل با هزینه کم میتواند شستشوی لوله با فشار آب سرد باشد که احتمال نتیجه گیری با آن کم است در صورتیکه این روش جواب نداد بایستی به دنبال بازسازی لوله کشی ساختمان باشید.
دربرخی مواقع گرفتگی شیر آلات و اتصالات در مسیر لوله کشی آب گرم نیز ممکن است باعث ایجاد سر و صداهایی شود که بایستی این گرفتگی هارا یافته و رفع شود.
یکی دیگر از دلایل ایجاد سر و صدای لوله ها ممکن است نشتی لوله کشی باشد که این مساله بیشتر در ترکیدگی های پنهان ممکن است با بروز صدا بروز کند پیدا کردن محل نصب و رفع نشتی لوله آب و فاضلاب یا شوفاژراه قطع کردن این صدا های مرموز است.

ضربه قوچ یا آب کوبش

در لحظه قطع جریان آب به خصوص در برخی تجهیزات منزل مانند فلاش تانک توالت فرنگی و ماشین لباسشویی انسداد مسیر جریان آب موجب میشود که یک فشار معکوس به جریان عبور آب در سطح بالای وسیله مذکور ایجاد شود این فشار دینامیکی موجب ضربان آنی و ایجاد سر و صدا ی ناهنجار در ساختمان میشود این پدیده که به خصوص در پمپ های آب رایج هستند با تمهیداتی رفع میشوند در برخی از ساختمانها با نصب محفظه هواگیری این مشکل کمتر بروز میکند اما د رساختمانها یی که این مساله بسیار اتفاق میفتد میتوان با بستن شیر فلکه ورودی اصلی ساختمان و تخلیه آب کل مجموعه از پایین ترین شیر ساختتمان در جیات یا پارکینگ کار هواگیری را انجامداد تا مشکل ضربه قوچ یا چکش آبی رفع شود.

فشار بالای آب سرد از مواردی است که در ساختمانهای دارای پمپ ایجاد یک صدای ممتد میکند این صدا با بازکردن شیر آلات کاهش پیدا کرده و مجددا با قطع جریان آب ادامه پیدا میکند تعدیل فشار پمپ راهکار رفع صدای لوله های آب ساختمان است.

رسوب گرفتگی پکیچ یا آبگرمکن

.یکی از علل ایجاد سر و صدای لوله آب در آپارتمان هایی که دارای آبگرمکن و پکیج هستند وجود رسوب در مبدل آبگرمکن و پکیج است که معمولا به صورت تق تق رخ می دهد راهکار آن هم مشخص بوده و این کار میتواند نشانه ای برای سرویس و تعمیر پکیج و آبرگرمکن شما باشد.

رفع صدای لوله های فاضلاب

صدای لوله های فاضلاب نیز میتواند بسیار آزار دهنده باشد استفاده از لوله های سایلنت با بهترین برند لوله فاضلاب و بست کاری اصوللی میتواند در کاهش این صداها موثر باشد اما در ساختمانهایی که سکونت وجود دارد راهکار چیست؟
محکم کردن بسته های شل شده و مهار لوله های رایزر فاضلاب
عایق کاری لوله های با فون پشم سنگ و عایق های حجیم

چک کردن و تعمیر شناور توالت فرنگی یا مکانیزه تخلیه فنرکی راه حل رفع صدای توالت فرنگی باشد باز بودن یکسره شناور یا تخلیه مکرر مخزن تخلیه علاوه بر هدر دادن آب مبتواند صدای لوله های آب را تشدید کند.
این مشکل در فلاش تانک ها هم شایع است که بایستی بررسی شوند.
مساله بعدی نصب غیر اصولی شترگلویی یا سیفون توالت ایرانی درلوله کشی فاضلاب است که پس از استفاده از سرویس ایرانی صدایی مانند سرریز شدن آب از یک تشت را تا مدتی تولید میکند عایق کاری و تعویض شترگلویی میتواند این مساله را رفع کند.

صفحه های پر بازدید لوله بازکنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )