تخلیه چاه مولوی

دلایل ریزش چاه فاضلاب و راه های جلوگیری از نشست چاه

دلایل ریزش چاه فاضلاب یکی از مهم ترین مواردی می باشد که هر همه باید از آن مطلع باشند تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری گردد عدم توجه به این مسئله خطرات جانی و مالی زیادی را به همراه دارد که متاسفانه در طول سال بارها شاهد آن هستیم خدمات فنی امیران سرویس ارائه دهنده خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه در تهران در ادامه به دلایل ریزش چاه فاضلاب و راه های جلوگیری از نشست چاه خواهد پرداخت .

دلایل ریزش چاه فاضلاب

در صنعت ساختمان سازی استاندارد و اصول متعددی وجود دارد که رعایت آنها کاملا الزامی می باشد و عدم توجه به این موارد می تواند در نهایت نتیجه مطلوبی را به همراه نداشته باشددلایل ریزش چاه و فاضلاب تا  حد زیادی به عدم رعایت استاندارد در مرحله ساخت و نصب لوله و اتصالات مرتبط می باشند مهم ترین دلایل نشست چاه و ریزش آن شامل موارد زیر می باشد:

برای تسهیل عبور و حرکت سیالات در لوله های فاضلاب و انتقال صحیح آنها به چاه لازم است در ابتدا و انتهای مسیر لوله شیب استانداردی در نظر گرفته شود. در حالت کلی ابتدا تا انتهای لوله های فاضلاب باید بین 2 تا 7درصد باشد که نتیجه این کار حرکت فاضلاب با سرعت 20 تا 70 سانتی متر بر ثانیه خواهد بود.علاوه بر این قطر لوله ها در سراسر مسیر فاضلاب باید یکسان باشد. در نتیجه از تجمع فاضلاب در لوله ها و عدم انتقال آنها به درون چاه جلوگیری می گردد. متاسفانه این مسئله مخصوصا در ساختمان های قدیمی و بناهایی که بدون مجوز ساخته میشوندبه وفور مشاهده مییگردد که به مرور منجر به نشست چاه فاضلاب خواهد شد. به طوریکه می توان گفت یکی از اصلی ترین دلایل نشست در ساختمان های قدیمی عدم رعایت شیب لوله ها می باشد.

لوله های چدنی فاضلاب

لوله و اتصالات موجود در بازار دارای تنوع زیادی می باشند و هر یک دارای مزایا و معایب خاصی می باشد. برخلاف سالها ی اخیر که در اغلب مواقع از لوله های پلاستیکی در لوله کشی فاضلاب استفاده میشود در گذشته لوله های چدنی رواج زیادی داشتند با گذر زمان املاح موجود در فاضلاب استفاده میشود در دیواره لوله های چدنی رسوب کرده و مانع از حرکت فاضلاب می گردند.

مسدود شدن لوله و اتصالات

با گذر زمان به دلایل مختلف ممکن است اتصالات و زانوها و محل چرخش لوله مسدود گردد که از مهم ترین آنها می توان به تجمع زیاد مو و پرز فرش و نخ اشاره نمود قرار گرفتن توده های انباشته شده از این مواد زائد منجر مخصوصا در زانو و اتصالات رخ می دهد.


کاهش قطرلوله ها به دلیل تجمع مواد زائد

قرار گرفتن چاه فاضلاب در حیاط منازل باعث میشود حجم زیادی از گل و لای شاخه و برگ و تکه های بزرگ از زباله وارد آن شود علاوه بر این از لوله های آشپزخانه و سرویس بهداشتی نیز ممکن است تکه های مواد غذایی و همچنین دستمال توالت وارد لوله ها شوند. این مواد به مرور در دیواره های لوله ها تجمع کرده و باعث میشود قطر لوله ها تا حد زیاد ی کاهش پیدا کند در نتیجه عبور فاضلاب از آنها با مشکل مواجه گردد.


عدم تخلیهبهموقع چاه از اصلی ترین دلایل ریزش چاه فاضلاب

چاه های فاضلاب که فاضلاب شهری متصل نمی باشند دارای ظرفیت مشخصی هستند به طوریکه به مرور سطح فاضلاب در آنها بالا آمده و نیاز به تخلیه چاه در آنها کاملا ضروری می باشد عدم توجه به تخلیه به موقع چاه فاضلاب از اصلی ترین دلایل ریزش و نشست چاه می باشد چون فاضلاب موجود در چاه سرزیر کرده و به دیواره ها فشار زیادی وارد نموده و در نهایت منجر به ریزش و نشست چاه فاضلاب خواهدشد. عدم تخلیه به موقع چاه ها مسئله بسیار مهمی می باشد چون می تواند از بروز مشکلاتی از قبیل نشست ساختمان ها و ایجاد ترک بر روی دیوار ها تاحد زیادی جلوگیری کند.


عمر زیاد چاه فاضلاب

چاه های فاضلاب مانند سایر بخش های ساختمان دارای طول عمر مفید مشخصی می باشد و باز سازی و ترمیم آنها لازم است در بازه های زمانی مشخصی انجام شود به عبارت دیگر عدم ترمیم چاه فاضلاب باعث میشود دیواره های آن ضعیف شده و توانایی تحمل فشار را نداشته باشند عمر زیاد چاه فاضلاب از رایج ترین دلایل نشست چاه می باشد که در ساختمان های قدیمی به وفور دیده میشود


راه های جلوگیری از نشست چاه

نشست و ریزش چاه فاضلاب یکی از بزرگترین تهدیدها برای جان و مال انسان به شمار میرود و با توجه به اینکه همیشه پیشگیری بهتر از درمان است لذا لازم است باره های جلوگیری از نشست چاه آشنا شوید که عبارتند از:


تخلیه چاه در زمان مناسب

همان طور که اشاره شد از اصلی ترین دلایل ریزش چاه فضالاب عدم تخلیه آن در زمان مناسب می باشد لذا بهتر است به نشانه هایی همچون برگشت فاضلاب به بیرون از چاه آشپزخانه توالت و حمام حیاط توجه شود.


بررسی وضعیت دیوار سقف و کف ساختمان

وجود نم و رطوبت در دیوار و کف ساختمان ایجاد ترک در دیواره های مجاور چاه فاضلاب و نشت آب از زیر کفپوش های ساختمان همگی می توانند نشانه های پر شده چاه فاضلاب باشند.


اطلاع ازمحل چاه قبلی از تخریب ساختمان

در بسیاری از مواقع به منظور بهبود ساختمان و تغییر طراحی و اضافه یا کم کردن اتاق ها و غیره نوسازی و بازسازی هایی در بخش مختلف آن انجام میشود عدم اطلاع کارگران از محل دقیق چاه های فاضلاب در بسیاری از مواقع منجر به ریزش چاه فاضلاب می گردد لذا پیشنهاد می کنیم کارگران را از محل دقیق چاه ها در سراسر ساختمان مطلع سازید.


لایروبی برای جلوگیری از نشست چاه های قدیمی

با استفاده مداوم از چاه های فاضلاب حجم زیادی از چربی و گل و لای وارد چاه شده و به مرور روی دیوار ه ها وکف چاه ته نشین می گردند وجود این لایه هایانباشته شده به مرور تاثیر منفی بر جذب چاه گذاشته و از نفوذ آب به درون زمین جلوگیری می کند در نتیجه خیلی زود چاه پرشده و نیاز به تخلیه دارد در این شرایط بهتر است برای جلوگیری از ریزش چاه از افراد و تیم های حرفه ای بخواهید تا لایروبی را انجام دهند علاوه بر زنده شدن مجدد چاه با لایروبی حجم زیادی از خرابی هایی که در دیواره های چاه ممکن است بوجود آممده باشد مشخص شده و می توان آنها را برطرف نمود.


نشانه های چاه در حال ریزش

برای جلوگیری از ریزش چاه و وارد کردن خسارت های زیاد شناسایی نشانه های آن اقدام برای برطرف کردن مشکلات موجود می باشد یکی از آسان ترین راه ها برای تشخیص چاه در حال ریزش این است که در زمان وارد شدن آب به چاه فاضلاب به صداهایی که از کف ساختمان به گوش میرسد گوش کنید اگر احساس کردید که آب در حال ریزش از ارتفاع می باشد این به معنای ریزش چاه و پرشده آن بوده و لافاصله لازم است نسبت به تخلیه آن اقدام کنید نشست اطراف چاه ایجاد نم و روطبت در دیوار و کف پوش هاو مواردی که در ابتدای متن به آن اشاره شد از دیگر نشانه های چاه در حال ریزش می باشند.


تخلیه چاه فوری شبانه روزی

با توجه به اهمیت سیار زیادی سرعت عمل داشتن در تخلیه چاه های پر شده لذا گروه خدمات فنی امیران سرویس یا تیمی از افراد حرفه ای و تجهیزات کاملا بروز آماده ارائه خدمات تخلیه چاه فوری و شبانه روزی حتی در روز های تعطیل سال می باشد برای برقراری ارتباط با این تیم در مناطق مختلف تهران می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید

صفحه های پر بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )