علت صدای لوله های آب

چرا لوله آب فلزی دچار نشتی می شوند؟

دلایل متنوعی برای آسیب دیدن لوله های فلزی وجود دارد برای مثال موارد زیر از جمله علل این مشکل هستند:

. وارد شدن ضربه ای ناگهانی به لوله

. عایق کاری شدن لوله و یخ زدگی آن

. حرارت بالای لوله و وارد شدن فشاری خارج از تحمل به آن

. مخدوش شدن بیش از حد اتصالات

استفاده از مصالح نامناسب و خاک نامطلوب و خوردگی لوله توکار

. وارد شدن فشار و تنش به لوله 

انتخاب مصالح خوب و مراقبت از تاسیسات و بخش های مختلف ساختمان ضروری است اگر با قیمت روز لوله گالوانیزه و جنس های دیگر لوله فلزی آشنا باشید قطعا به راه هایی فکر می کنید که مانع از آسیب دیدن لوله ها در ساختمان شوند. هزینه های چنین مصالحی دائما در نوسان و رو به افزایش است پس چاره اندیشی برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند نشتی ضروری به نظر می رسد در هر حال گاهی هم بنا به دلایلی که گفته شد نشتی به وقوع می پیوندد پس باید راه مقابله با آن را هم بدانید در ادامه به راه های رفع نشتی لوله آب فلزی اشاره خواهیم کرد.

هر زمان که متوجه شدید لوله آب فلزی در حال نشت دادن است باید برای بستن شیر اصلی آب اقدام کنید این کار مانع از آنن می شود که بخش های دیگر ساختمان آسیب ببینند و جلوی حوادث و تخریب های دیگر را می گیرد چند راه برای رفع نشتی لوله وجود دارد. البته دقت کنید که اگر سیستم لوله کشی توکار باشد زحمت زیادی به شماتحمیل خواهد شد در واقع در این صورت باید دیوار و زمین کنده کاری شوند لوله های آسیب دیده را شناسایی کنید قیمت لوله آب فلزی هم کهچندان ارزان نیست باید از همان ابتدای ساخت هر پروژه به استفاده از مصالح باکیفیت دقت کنید تا بعدها دیرتر به دردسر بیافتد  یا اصلا چنین مشکلی برایتان پیش نیاید راه های زیر می توانند در رفع نشتی به کمکتان بیایند.

راه های رفع نشتی لوله

. استفاده از چسب رفع نشتی
. کمک گرفتن از خمیر اپوکسی
. استفاده از مایع نشتی گیر
. رفع نشتی با اتصالات

استفاده از چسب رفع نشتی

با کمک گرفتن از نوار چسب های نشتی گیر می توانید اقدام به تعمیر لوله های فلزی کنید سرعت و سهولت استفاده از این چسب ها زیاد است و به شما کمک می کنند که بدون نیاز به برش کاری یا جوش دادن اتصالات اقدام به تعمیر لوله کنید راه این کار چیست؟
1- جریان آب را قطع کنید و بگذارید که لوله ها خشک شوند
2-بخش های آسیب دیده لوله را خشک و پاک کنید
3- از سمباده برای یکدست و صاف کردن ناهمواره های روی سطح لوله استفاده کنید
4- نوار چسب را در آب قرار داده و آن را ورز بدهید تا حالت مرطوبی پیدا کند
5- نوار را از آب بیرون بیاورید و چند دور در اطراف لوله ببندید

کمک گرفتن از خمیر اپوکسی

خمیر های اپوکسی هم برای رفع نشتی لوله آب فلزی کابرد دارند روش استفاده از این خمیر ها هم به شرح زیر است:
1- خمیر اپوکسی دارای دوبخش است که باید این هارا باهم ترکیب کنید
2- فقط مقدرا لازم برای تعمیر را از بسته خمیر خارج کنید چون در مجاورت هواسفت می شود
3- سطح لوله را کاملا خشک کنید
4- خکیر را روی محل نشتی بگذارید و فشار دهید
5- بعد هم نوار فایبرگلاس مخصوص را دور لوله بپیچد
6- برای بهتر چسبیدن نوار به لوله قبل از مرحله پنچم آن را درون آب قرار بدهید
7- 20 تا 30 دقیقه به لوله و خمیر زمان بدهید تا وضعیت شان ثابت و قابل ارزیابی شود
خمیر اپوکسی برا ی پوست ضرر ندارد اما بهتر است در هنگام تعمیرات و کار کردن با چنین موادی باز هم احتیاط را رعایت کنید و دستکش بپوشید.


استفاده از مایع نشتی گیر

مایع نشتی گیر می تواند مشکلات و نشتی های لوله را به سرعت شناسایی و رفع کند این مایعات نه سمی هستند و نه بخش های دیگر سیستم لوله کشی را خراب می کنند برای استفاده از آنها هم باید مراحل زیر را به خاطر بسپارید:
1- مقداری از مایع را در آب بریزید
2- دمای آب را افزایش بدهید
3 مایع با هوا واکنش می دهد و سفت میشود
4- محل نشتی با ماده حاصل مسدود می شود
مایع نشتی گیر حساسیت زا نیست و تماس آن با پوست مشکلی نخواهد آورد با این حال بهتر است که در هنگام استفاده از آن دستکش بپوشید و نگذارید که با دست تتان به طور مستقیم در تماس قرار بگیرید

رفع نشتی لوله آب

رفع نشتی با اتصالات

یکی از ساده ترین روش ها برای رفع نشتی لوله آب فلزی هم استفاده از اتصالات است البته این روش زمانی قابل استفاده است که فقط قسمت محدود و کوچکی از لوله کشی تخریب و دچار نشتی شده باشد در این صورت می توانید اتصالات لوله از نزدیک ترین نشتی را باز کنید و اتصالی جدید و هم انداز با آن در سیستم قرار بدهید برای چسباندن اتصالات تازه هم از تفلون کمک بگیرید.
از روش های مختلف رفع نشتی گفتیم اما بهتر است که به یک نکته تخصصی و مهندسی هم اشاره داشته باشیم واقیت این است که لوله کشی روکار بسیار امن تر از نوع توکار است شکستگی ترکیدن و بروز نشتی در چنین سیستمی از لوله کشی کمتر رخ می دهد اگر لوله ها توکار باشند پیدا کردن نشتی و رفع آن دسوار می شود اما در حالت روکار همه ججیز ساده تر و سریع تر مدیریت می شود ضمن اینکه هزینه و خساراتی که در صورت بروز نشتی احمالی به وجوود می آید هم کمتر است.

در آخر

قیمت لوله فلزی ارزان نیست بهترین کار برای پیش گیری از وقوع مشکلاتی نظیر نشتی آب در سازه ها این است که از همان مرحله شروع ساخت ساز به فکر استفاده از بهترین مصالح باشید لوله هایی از گالوانیزه یا سایر مقاطع فلزی و فولادی را از مراجع و فروشگاه های معتبر تهیه کنید

صفحه های پر بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )