ماست برای آلزایمر مفیده یامضر

ماست برای درمان آلزایمر مفید است یامضر

امروزه یکی از شایع ترین بیماری ها درسنین بالا آلزایمر است که تحقیقات از فواید ماست برای درمان آلزایمر حکایت دارد.

تاثیر ماست در پیشگیری و درمان آزایمر

پیش از هر صحبتی در پاسخ به سوال آلزایمر چیست باید بگوییم که آلزایمر یک بیماری مزمن و تدریجی در مغز است که موجب اختلال در حافظه ،تفکر ،رفتار و عملکرد روزمزه فرد می شود. این بیماری اغلب در سنین پیری شروع می شود و باعث تغییرات ناشی از تخریب سلول های عصبی  در مغز می شود.. به طور کلی آلزایمر به عنوان یک نوع اختلالات اعتیاد پذیر مغزی شناخت می شود.

همانطور که میدانید آلزایمر نوعی بیماری است که باعث از دست دادن حافظه و توانایی تفکر افراد می شود. اگر چه درمان کامل برای آلزایمر وجود ندارد اما تحقیقات نشان داده است که تغذیه مناسب و سبک زندگی سالم می توانند در کنترل و بهبود علائم این بیماری موثر باشند. یکی از مواد غذایی که مورد توجه قرار گرفته است ماست است.

چرا ماست ضد آلزایمر است؟

ماست یک محصول لبنی است که حاوی پروبیوتیک ها که باکتری های مفیدی هستند می باشد. مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه ماست می تواند به بهبود عملکرد مغزی و کاهش ریسک ابتلای به بیماری آلزایمر کمک کند.. پروبیوتیک ها در رشد و تقویت باکتری های مفید در روده کمک می کنند که این باعث بهبود سلامت عمومی و عملکرد مغز می شود. علاوه بر آن ماست حاوی کلسیم است که نقش مهمی در سلامت استخوان ها دارد و از آنجایی که آلزایمر کاهش کلسیم در ساختار های مغزی مشاهده می شود بنابراین مصرف ماست می تواند به تقویت ساختار های مغزی و کاهش اثرات منفی آزایمر کمک کند.
همچنین ماست منبع خوبی از ویتامین B12 است که نقش مهمی در عملکرد عصبی دارد . کاهش سطح ویتامینB12 می تواند در بهبود عملکرد عصبی و حافظه موثر باشد.
در نتیجه ماست به عنوان یک ماده غذایی مفید و سالم می تواند در کنترل علائم آزایمر و بهبود عملکرد مغزی و عصبی موثر باشد .با این حال درمان آلزایمر نیازمند یک رویکرد چند جانبه و همکاری با پزشک متخصص است. بنابراین قبل از اعمال تغییرات بزرگ در رژیم غذایی مهم است با پزشک خود مشورت کنید.

تحقیقات درباره ارتباط بیماری آلزایمر و ماست

در تحقیقات اخیر مشاهده شده است که مصرف ماست پروبیوتیک و سایر مواد خوراکی حاوی باکتری های مفید برای بدن می تواند موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر شود. همچنین در افرادی که قبلا به آلزایمر مبتلا بودند مصرف ماست پروبیوتیک باعث افزایش توانایی به یاد آوردن خاطرات می شود. تحقیقات نشان داشته باشد و از نابودی سلول های مغزی جلوگیری کند.
در یک مقاله منتشر شده در دیلی میل نتایج تحقیقاتی در مورد تاثیر پرووبیوتیک ها بر بهبود شناختی انسان ها بر اساس آزمایش هایی روی موش های آزمایشگاهی به اشتراک گذاشته شده است.
تیم های تحقیقاتی امیدوارند در آینده بتوانند داروهایی برای درمان و جلوگیری از آلزایمر تولید کنند که علاوه بر جلوگیری از شکل گیری پلاک های آمیلوئید در مغز دارای کمترین وعوارض جانبی بر روی انسان باشند . پروبیوتیک ها به عنوان مواد مفید برای سلامت بدن شناخته شده اند و می توانند در تولید داروهای موثر نقش مهمی داشته باشند.
به طور کلی تحقیقات و شواهد نشان می دهند که رابطه ای بین سلامت روده و سلامت مغز وجود دارد و خوردن غذاهای حاوی پروبیوتیک می تواند به سلامت مغز و پیشگیری از بیماری های مغزی کمک کند. بنابراین توجه به تغذیه مناسب و مصرف منابع پروبیوتیک به عنوان بخشی از رژیم غذایی می توان به بهبود و حفظ سلامت مغز کمک شایانی کند.

نکته مهم

فراموش نکنید که بیشتر یا کمتر شدن مصرف هر نوع ماده غذایی ددر تغذیه افراد بهتر است با مشورت پزشک انجام شود چرا که پزشک با سنجیدن وضعیت جسمی فرد میتواند بهترین باید و نباید هارا ارئه دهد ؛ از این رو که وضعیت بدنی همه افراد یکسان نیست و ممکن است به عنوان مثال مصرف ماست برای فردی مفید و برای فرددی دیگری چندان مناسب نباشد.

علائم آزایمر شامل فراموشی ، کاهش توانایی یادگیری، اشتباه درتصمیم گیری ، سردرگمی در محیط های آشنا، مشکلات در برقراری ارتباطات اجتماعی ودر رفتار و شخصیت می شوند. با پیشرفت و عملکردهای روزمره فرد تحت تاثیر قرار می گیرند ، ودر مراحل پیشرفته آلزایمر نیاز به مراقبت و کمک از سوی دیگران برای فعالیت های روزانه ضروری می شود.

ماست برای آلزایمر مفیده یامضر

علل ابتلا به آلزایمر

آلزایمر به عنوان یکی از شایع ترین علل از دست دادن حافظه و اختلالات شناختی در سالمندان شناخته می شود.علل آلزایمر هنوز به طور کامل مشخص نشده است اما فرضیاتی مبنی بر ترکیب عوامل ژنتیکی و محیطی وجود دارند البته هنوز درمان کاملی برای آلزایمر وجود ندارد اما درمان هایی می تواند در کنترل علائم و بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک کند.

خدمات امیران سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )