خواص ومضرات شنگ

خواص شنگ

اگر درماه اردیبهشت تا تیر به دل طبیعت بروید گیاه شنگ را خواهید دید.پزشکان طب سنتی معتقد هستند این گیاه طبع سرد وخشکی دارد. به طور کلی شنگ طعم خواصی ندارد اما مردم آذربایجان و کرمانشاه بانمک و آبلیمواین گیاه را به صورت خام می خورند. گیاه شنگ که مردم خراسان به آن ریش بز خالدار می گویند گیاهی سرشار از خاصیت است. درمان بسیاری از بیماری ها وراه جلوگیری بسیاری از امراض در گیاه شنگ وجود دارد. این گیاه خودرو درشهر های کرمانشاه ، ایلام، لرستان، خلخال وشهرهای کوهستانی آذربایجان رشد می کند. در ادامه خواص شنگ را برای شما گرد آوری کرده ایم.

خواص گیاه شنگ : سرشار از آنتی اکسیدان

خواص شنگ بسیار زیادی است و این مطلب باعث محبوبیت و اهمیت استفاده از این گیاه شده است شنگ اثرات آنتی اکسیدانی بسیار بالایی دارد که باعث می شود خواص درمانی این گیاه بالا برود.

گیاه شنگ در طب سنتی

گیاه شنگ در طب سنتی اهمیت زیادی دارد. دارای طبع سرد وخشکی است و از نظر طب سنتی و زکریای رازی این گیاه قاتل سموم بدن است. از ریشه این گیاه و حتی جوشاندن برگ آن استفاده های زیادی می شود. باید بدانید که ریشه این گیاه بسیار تلخ است اما خواص شنگ باعث می شود تحمل ریشه گیاه برای ما آسان تر شود. شایان ذکر است که ریشه کیاه شنگ برای کلیه مضر است و برای جلوگیری از بروز مشکل بعد از مصرف ریشه شنگ بهتر است عناب بخورید.

فواید گیاه شنگ برای دستگاه گوارش

ممکن است به دلایل مختلفی درگیر اسهال شوید اما اگر در فصل بهار هستید از معجزه شنگ برای رفع این مشکل غافل نشوید . برای رفع این مقداری از شنگ را دم کرده و یا به صورت جوشانده مصرف کنید.

با گیاه شنگ معده خود را تقویت کنید.

دم کرده و یا جوشانده گیاه شنگ باعث مقاوم شدن و تقویت دیواره معده میشود. این امر باعث می شود معده شما خونریزی نکند.

حال که با خواصگیاه شنگ آشنا شدید خوب است بدانید ریشه این گیاه هم خواص خودش را دارد . اگر اشتهای کمی دارید از ریشه شنگ غافل نشوید . ریشه شنگ طعم تلخلی دارد اما این تلخی باعث تحریک اشتهای شما می شود. همچنین زمانی که سرما خورده باشید استفاده از ریشه شنگ برای صاف شدن سینه شما بسیار مناسب است.

خواص و مضرات شنگ

خواص شنگ برای کبد

یکی از خواص سبزی شنگ توانایی آن در پاکسازی کبد است. کبد به عنوان یک عضو مهم در سیستم بدن برای تصفیه خون و دفع سموم و مواد زائد استفاده می شود. سبزی شنگ به علت ترکیبات خاصی که در آن وجود دارد، می تواند بهبود عملکرد کبد را تسهیل کند. از طریق افزایش تولید صفرا و تسهیل حرکت صفرا درمجرای صفراوی، سبزی شنگ می تواند به پاکسازی کبد کمک کند و عملکرد بهینه آن را حفظ کند. علاوه بر آن ریشه شنگ که قسمت دیگری از این گیاه است حاوی شیره ای سفید به نام قندرون است که خواص سم زدایی بیشتری دارداین قندرون به عنوان یک ترکیب طبیعی می تواند به پاکسازی و سم زدایی کبد کمک کند. با استفاده از قندرون موجود در ریشه شنگ می توان بهبود عملکرد کبد را تسهیل کرد و بیماری های کبدی مانند کبد چرب را درمان کرد.

طبع سرد و خشک

باید بدانید که هر چیزی زا زیاد مصرف نکنید به جای اینکه برای بدن مفید باشد به بدن شما ضرر نی رساند . گیاه شنگ هم از این قاعده مستثی نیست . شنگ طبع سرد و خشکی دارد. افرادی که مزاج سردی دارند نباید در مصرف این گیاه زیاده روی کنند.

مشکلات کلیوی

این گیاه برای کسانی که بیماری کلیوی دارند بسیار مضر است و به همین دلیل باید از مصرف آن خود داری کنند یا حداقل بامشورت پپزشک این گیاه را مصرف کنند.

بانوان باردار

بانوان باردار خیلی مزاقب خورد و خوراک باشند . چون هیچ منبع معتبری درباره مفید یا مضر بودن این گیاه برای بانوان وجود ندارد. اگر در این دورانه هوس کردید گیاه شنگ را بخورید . حتما با پزشک مشورت کنید.

خدمات امیران سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )