نشانه های هشداردهنده که بیش از حد شکر مصرف میکنید

8 نشانه هشداردهنده که بیش از حد شکر مصرف می کنید

شکر در صورت مصرف بیش از حد می تواند اثرات منفی زیادی بر سلامتمان داشته باشد در ادامه ابتدا به برخی اثرات منفی بالقوه مصرف شکر اشاره می کنیم و سپس درباره علائمی صحبت می کنیم که می تواند نشان دهنده مصرف بیش از اندازه قند و شکر باشد.

شکر در صورت مصرف بیش از حد می تواند اثرات منفی بر سلامت ما داشته باشد عبارتند از ::

افزایش وزن:

مصرف بیش از حد قند می تواند منجر به افزایش وزن شود زیرا باعث ایجاد کالری هایی می شود که مواد مغذی چندانی ندارند اما می توانند به افزایش چربی بدن کمک کنند.

مشکلات دندانی:

قند یکی از دلایل اصلی پوسیدگی دندان است زیرا باعث رشد باکتری های مضر دهان می شود.

دیابت:

مصرف بیش از حد قند می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد. این به این دلیل است که قند می تواند باعث مقاومت به انسولین شود وضعیتی که درآن بدن کمتر به هورمون انسولین پاسخ می دهد.

نشانه های هشداردهنده بیش از حد شکر مصرف میکنید

بیماری قلبی:

خوردن بیش از حد شکر با افزایش خطر بیماری های قلبی مرتبط است.این به این دلیل است که مصرف قند می تواند فشارخون و تری گلیسیرید را افزایش دهد که هر دو از عوامل خطر بیماری قلبی هستند.

شکر همچنین می تواند التهاب را بدن افزایش دهد که با طیف وسیعی از مشکلات سلامتی از جمله آرتریت و برخی از انواع سرطان مرتبط است.

اعتیاد :

شکر می تواند اعتیاد آور باشد و منجر به هوس ها و چرخه مصرف بیش از حد شود که شکستن آن دشواراست.

تغذیه نامناسب :

مصرف بیش از حد شکر میتواند غذاهای سالم را از رژیم غذایی حذف کند و منجر به تغذیه نامناسب و افزایش خطر کمبود آن شود.

8 نشانه که می گوید زیاد از حد شکر مصرف می کنید

درحالی که میتوان از شکر در حد اعتدلال لذت برد مصرف بیش از حد آن می تواند اثرات منفی بر سلامتی ما داشته باشد .
مکس پوستترنک، مربی تناسب اندام و تغذیه است که توصیه های تناسب اندام و تغذیه برنامه های تمرینی و برنامه غذایی ارائه می دهداونشانه های مصرف بیش از حد را این طور معرفی می کند:

1- انباشتن چربی اضافه

علاوه بر جداشدن گلوکز اضافی از خون و انباشته شدن آن در ماهیچه ها و کبد هورمونی به نام انسولین نیز مسئول ذخیرهگلوکز اضافی به عنوان چربی است این مساله باعث کاهش حساسیت به انسولین و ایجاد مقاومت به انسولین می شود و در نتیجه هر بار که شکرمی خورید انسولین بیشتری آزاد شده و چربی بیشتری انباشته می شود.

2- بروز مشکلات دندانی

باکتری های موجود در دهان از قند تغذیه می کنند. زمانی که ما غذاها و نوشدین هی شیرین مصرف می کنیم باکتری های موجود در دهانمان از قند تغذیه می کنند و به عنوان یک محصول جانبی اسید توید می کنند این اسید می تواند باعث فرسایش مینای دندان و پوسیدگی آن می شود.

3- گرایش به مصرف شیرینی بیشتر

خوردن شکر زیاد باعث می شود که حتی زمانی که کاملا سیر هستید و بدنتان نیازی به غذا ندارد. مغزتان به دنبال شیرینی باشد . تحقیقات اخیر نشان می دهد خوردن غذاهای دارای شکر زیاد قسمت های پاداش مغز مشابه با زمان قمار کردن و حتی مواد مخدری نظیر کوکائین را فعاال می کند و در نتیجه می تواند اعتیاد آور باشد.

4- احساس خستگی

وقتی سطح قند خون بالاست بدن توانایی ذخیره و جذب گلوکز را از دست می دهد. انرژی به صورت بهینه مصرف نمی شود و سلول ها انرژی لازم را دریافت نمی کنند به همین دلیل که فرد اغلب اوقات احساس خستگی می کند.

5-بروز آکنه و مشکلات پوستی

پیدا شدن آکنه و جوش های پوستی و همچنین چرب یا خشک شدن بیش از حد پوست یکی دیگر از علائم اولیه مصرف زیاد قند است. مطالعات نشان داده اند که افزایش سطح قند در بدن باعث افزایش 30 درصدی رشد آکنه می شود. شکر مستقیما بر هورمونی که مسئول کنترل لایه برداری سلول هاست تاثیر می گذارند و باعث عدم توازن آن می شود که درنتیجه به التهاب منافذ پوست منجر می شود

6- بالارفتن فشارخون

تا مدت ها این طور تصور می شد که نمک عامل اصلی بالارفتن فشارخون است اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که شکر مقصر اصلی است. انسولین منیزیم را ذخیره می کند بنابراین وقتی نتوانید انسولین را به سلول هایتان وارد کنید. قادر به ذخیره منیزیم نخواهید بود و این مشکل ساز خواهد بود زیرا منیزیم نقش مهمی در ریلکس کردن عضلات دارد و در صورت عدم وجود آنرگ های خونی قادر به استراحت نخواهد بود. این موضوع باعث بالا رفتن فشارخون خواهد شد.

7-راحت تر مریض شدن

خوردن شکر زیاد سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و به ویژه عملکرد گلبول های سفید خون را دچار اختلال می کند که به نوبه خود از مریض شدن ما جلوگیری می کند به همین دلیل است که افراد مبتلا بیشتر مریض و زخم هایشان دیرتر بهبود می یابد.

8- افزایش اضطراب

با آنکه شکر مستقیما باعث اضطراب نمی شود اما می تواند علائم اضطراب را بدتر کند علائمی همچون زود رنجی عدم تمرکز و حمله پنیک بنابراین اگر احساس می کنید بیش از گذشته احساس اضطراب می کنید و فراموشکار شده اید نشان می دهد که شکر زیادی در رژیم  غذایی تان وجود دارد.

خدمات امیران سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )