خواص ومضرات قهوه

0 تا 100 فواید و مضرات قهوه + انواع

دراین مطلب از امیران سرویس میخواهیم شمارا با خواص قهوه و عوارض قهوه آشنا کنیم. برای آشنایی با خواص قهوه تلخ برای لاغری تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا در کنار آن طرز تهیه انواع قهوه را نیز یاد بگیرید.

قهوه چیست؟!!

قهوه به عنوان یک نوشیدنی در بسیاری از نقاط دنیا مورد مصرف قرار  می گیرد. قهوه که از دانه های قهوه تهیه می شود و انواع مختلف دارد حاوی مواد معدنی و سرشار از آنتی اکسیدان ها است. مهمترین ماده موثردر قهوه کافئین موجود در قهوه بلافاصله پس از نوشیدن جذب بدن شده و وارد گردش خون می گردد و مستقیمما بر روی سیستم اعصاب مرکزی اقر می گذارند ابتدا عامل ایجاد آدنوزین که حامل خستگی و خواب آلودگی است را از کار انداخته و سپس برعامل تولید نوراپی نفرین و دوپامین اثر کزده و تولید آن ها را افزایش می دهد.

 نوراپی نفرین برای حفظ دقت کنترل احساسات یادگیری و ادراک ضروری است و دوپامین عامل توانایی انرژی و لذت است. به همین دلیل معمولا دانشجویان و محصلین در شب های امتحانکه احساس خواب آلودگی و خستگی می کنند و احساس می کنند دیگر قادر به یادگیری بیشترنیستند پس از مصرف یک فنجانقهوه احساس خوبی پیدا کرده و دیگر خواب آلوده نیستند و کنترل آن ها در رفتار یادگیری شان بالا می رود و احساس انرژی و خوشحالی بیشتری می کنند.

آزمایش های مختلف انجام شده بر روی انسان ها مشخص کرده اند که قهوه می تواند بر عملکردمغز اثر گذاشته و جنبه های  مختلف آن مثل حافظه خاق وخو هوشیاری انرژی و حتی زمان واکنش و عملکرد شناختی را افزایش دهد. کافئین موجب آزاد شدن آدرنالین ودر نتیجه تولید انرژی و بالا بردن سوخت و ساز و نشاط در انسان می شود. به همین خاطر صبح قبل قبل از بیرون رفتن از منزل و عصر پس از یک روز کاری طولانی با مصرف یک قهوه احساس انرژی و شادی و انگیزه برای فعالیت بیشتر پیدا می کنید . در ادامه به میژگی قهوه می پردازیم.

خواص قهوه تلخ برای کبد

کبد عضو مهمی در بدن است که بر اثر بیماری های متعدد از جمله هپاتیت و کبد چرب که بر آن اثر می گذارند ممکن است دچار بیماری سیروز کبدی شود که به دلیل عفونت مزمن باعث فرسوده شدن کبد می گردد. ثابت شده است که خواص قهوه تلخ برای کبد میتواند در برابر سیروز از کبدمحافظت کند و کسانی که در روز حدودا 4 فنجان قهوه می نوشید 80 درصد کمتر در معرض این بیماری هستند قهوه به طور معمول به همراه شکر و شیر مصرف می گردد چنانچه بتواند قهوه را بدون شکر و به صورت تلخ مصرف کنید اثر آن بیشتر خواهد بود.

خواص ومضرات قهوه

سایر خواص قهوه برای بدن

ههمچنین طی آزمایشات مختلف اثر چربی سوزی به طور کامل بر همگان روشن شده و از آن در مکمل های لاغری و رژیم ها استفاده می شود یم فنجان قهوه شامل مواد مختلفی مثل ویتامینB2 وB5 منگنز وپتاسیم منیزیم و نیاسین است که چنانچه شما بتوانید در روز 3 تا 4 فنجان قهوه بنوشید. مقدار مورد نیاز از مواد ذکرشده برای بدنتان را تامین می کنید . از خواص قهوه این است که میتواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد و موجب کاهش ابتلا به بیماری پارکینسون شود و در برابر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل اثر محافظت کننده دارد مصرف قهوه در جلوگیری از افسردگی و بهبود حالت های آن نیز بسیار موثر است پیشنهاد می شود مقاله زیرع برای لاغری را مطالعه کنید.

خواص ومضرات قهوه

در مصرف قهوه همچون دیگر مواد باید اعتدال را رعایت کرد قهوه به مقدار خیلی کم باعث افزایش فشار خون می گردد برای همین برای کسانی که دچار پرفشاری خون هستند تاثیر مناسبی ندارد.علاوه بر آن قهوه موجب دفع مقدار کمی کلسیم در بدن می شود که پس از مصرف کردن اضافه آن ممکن است موجب پوکی استخوان گردد . از عوارض قهوه و اضافه استفاده کردن از قهوه می تواند با اثر گذاشتن بر رووی سیستم عصبی مانع خواب و تحریک پذیری شما گردد وهمچنین در پاره ای گزارش ها رفلاکس و بازگشت و بازگشت اسید معده و سوزش معده در افراد مستعد دیده شده است.
قهوه همچون چای دارای مقداری تامین است بنابراین کسانی که دچار کمخونی فقر آهن هستند باید 1 ساعت قبل از غذا و یا دوساعت بعد از غذا قهوه بنوشند. همچنین چون بارداری بر سیستم عصبی اثر می گذارند کاهش مصرف و یا عدم مصرف آن در طول دوران بارداری بهتر است چنانچه خانمی دچار سقط های مکرر و یا مشکلات باروری است باید مصرف آن را به طور کامل قطع کند.

انواع قهوه و طرز تهیه آن ها

دانه قهوه درطبیعت به یک صورت یافت می شود اما بسته به نع فرآوری آن به انواع قهوه ترک فرانسه و اسپرسو تقسیم می شود. در تهیه پودر قهوه ابتدا دانه های قهوه برشته می گردد سپس آسیاب می شود تا قابل استفاده گردد تفاوت خواص قهوه ترک فرانسه و اسپرسسو در میزان برشتگی و آسیاب شدگی آنها و سپس پخت آن ها است در مرحله برشته کردن قهوه ترک بین 50 تا 60 درصد قهوه فرانسه بین 60 تا 70 درصد و قهوه اسپرسو بیشتر از 70 درصد برشته می گردد. در مرحله آسیاب شدن از همه نرم تر و بیشتر قهوه ترک و سپس قهوه اسپرسو کمتر آسیاب می شود و قهوه فرانسه نیز به طور کلی خیلی آسیاب نمی شود.
در تهیه قهوه ترک آن را داخل آب سرد مخلوط کرده و روی حرارت می گذاریم تا به نقطه جوش دما برسه اما نجوشد و سپس استفاده می گردد قهوه فرانسه در دستگاه فرنچ پرس قهوه سازی های بزرگ صنعتی داخل آب جوش مخلوط شده و سپس شیرابه آن استفاده مب گردد. قهوه اسپرسو در دستگاه مخصوص بالاتر از سطح آب قرار گرفته و سپس با فشار بخار آب شیرابه آن را خارج شده و در ظرف دیگری جمع می گردد و مصرف می شود.
با توجه به نوع پخت قهوه ترک بسیار غلیظ قهوه اسپرسو در حد متوسط و قهوه فرانسه رقیق تر است از اینرو مقدار قهوه در هرکدام ازآنها متفاوت است برای سرو قهوه ترک از فنجان های بسیار کوچک استفاده می شود قهوه اسپرسو از فنجانی کمی بزرگتر و برای سرو قهوه فرانسه می توانحتی از لیوان استفاده کرد با توجه به توضیحات داده شده از آنجا که همگی از یک نوع قهوه تهیه می گردند دارای خواص مشابه بوده و فقط بسته به پخت آن مقدار مصرف و طعم آن متفاوت می گردد پس از آنجایی که فواید قهوه ترک با فواید قهوه فرانسه و خواص اسپرسو تفاوتی دارد .

خواص ومضرات قهوه

خواص قهوه تلخ برای لاغری

مهم ترین ماده موثر قهوه کافئین است ودر طی آزمایشات انجام شده اثبات شده که کافئین عامل موثری در چربی سوزی است در بیشتر داروها و مکمل های لاغری از کافعین استفاده می شودو حتی در پاره ای مواقع برای لاغری های موضعی از مواد همراه با کافئین زیاد در موضع به صورت تزریقی استفاده می شود. چنانچه ره به صورت تلخ و بدون استفاده از شکر یا شیر استفادهکنید اثر لاغری آن چربی سوزی آن بیشتر می گردد.

رژیم لاغری

البته همانطور که تمام مشاوران تغذیه گفته اند تنها مصرف یک ماده غذایی نمیتواند شما را به تناسب اندام و وزن ایده آل برساند بلکه باید یک رژیم غذایی سالم و تحرک کافی را به عنوان سبک زندگی خود انتخاب کنید تا مطابق آن نه تنها به تناسب اندام برسید بلکه سلامت خود را حفظ کرده و ارتقا دهید. 

خدمات امیران سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )