آشنایی با خواص زردچوبه

خاصیت معجزه آسای زردچوبه برای سلامت و شادابی پوست

زردچوبه گیاهیست بومی آسیا که از آن استفاده ی بسیار گسترده ای به عنوان ادویه می شود، اما به جز اینزردچوبه خواص متعددی برای سلامت پوست دارد.مصرف زردچوبه چه به صورت موضعی وچه به صورت مصرف خوراکی می تواندبه دلیل دارا بودن خواص آنتی باکتریال و ضد التهابی برای سلامتی پوست مفید باشد. در این مطلب به بررسی خواص و همچنین عوارض احتمالی مصرف زرد چوبه برای پوست خواهیم پرداخت و پس از آن در خصوص نحوه ی مصرف این ماده مفید و کاربردی و در حین حال ارزان و در دسترس برایتان توضیحاتی ارائه خواهیم داد؛ با ماهمراه باشید.

1- کاهش التهاب پوست

تحقیقات انجام شده در خصوص زرد چوبه نشان می دهد کورکومینوئیدها ترکیبات فعالی در زرد چوبه هستند که می توانند برای کاهش التهاب پوست و درمان بیماری های التهابی پوست مانند پسوریازیس مفید باشند.

2- خاصیت آنتی باکتریال زردچوبه برای پوست

زردچوبه می تواند از فعالیت های باکتریالی پوست که ممکن است به آکنه و یا عفونت های استافیلوکوکوس تبدیک شوند جلوگیری کند.

آشنایی با خواص زردچوبه

3- درمان آکنه

پتانسیل ضد باکتریایی پوست می تواند باعث شود زرد چوبه به ماده ای موثر برای پیشگیری از بروز انواع آکنه و جوش و همچنین درمان آن ها تبدیل شود.

آشنایی با خواص زردچوبه

کورکومین موجود در زردچوبه می تواند با کاهش التهاب و اکسیداسیون به بهبود زخم ها کمک کند. مطالعات نشان داده اند که زرد چوبه می تواند بر بافت و کلاژن نیز تاثیر مثبت بگذارد. مجله Life Sciences استفاده از کورکومین را به عنوان یک فرمول بهینه برای بهترین اثر بر روی زخم های پوستی توصیه می کند . این خاصیت سبب میشود مصرف موضعی زردچوبه بتواند در درمان جای زخم و همچنین اسکار های آکنه موثر باشد.

5- خاصیت آنتی اکسیدانی زردچوبه برای پوست

زردچوبه سرشار از آنتی اکسیدان است و آنتی اکسیدان ها می توانند به جلوگیری از تخریب سلول های سالم توسط رادیکال های آزاد کمک می کند. همین امر باعث می شود زردچوبه بتواند با پیری و دیگر آسیب های پوستی مبارزه کند. همچنین تحقیقات جدید نشان می دهند که زردچوبه می تواند به صورت خوراکی از سرطان پوست جلوگیری کند.

آشنایی با خواص زردچوبه

6- کاهش هایپرپیگمنتیشن

اگر بخش هایی از بدن شما تیره تر از دیگر بخش هاست، یعنی شما در آن نواحی هایپرپیگمنتیشن دارید. این عارضه زمانی رخ می دهد که رنگدانه های پوستی در برخی نقاط متمرکز می شوند. تحقیقات جدید نشان می دهد که محصولات فرموله شده با زردچوبه می توانند به مرور زمان در کاهش هیپرپیگمانتاسیون موثر باشند.

7 - درمان چین و چروک

منابع مطالعاتی معتبری وجود دارند که زردچوبه را به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی اش به عنوان منبعی امن برای مبارزه با پیری و چین و چروک معرفی کرده اند . مصرف موضعی زردچوبه به شکل مستمر می تواند در کاهش چین وچروک ها و خطوط ریز روی صورت موثر باشد.

عوارض احتمالی مصرف زرد چوبه برای پوست

به گفته مرکز ملی سلامت امریکا زردچوبه چه به صورت خوراکی و چه به صورت موضعی به عنوان یک ماده ی بیخطر در نظر گرفته می شود با این وجود ممکن است برخی مکمل های خوراکی حاوی زردچوبه برای برخی افراد ناراحتی های گوارشی و یا گرفتگی عضلات ایجاد کنند. با این وجود هیچ عارضه ی جانبی شناخته شده ه ی ای از زردچوبه در مصرف موضعی و استفاده در روتین از پوست وجود ندارند.
با این حال همانند هر ماده ی دیگری که ممکن است برای برخی افراد ایجاد آلرژی و حساسیت کند باید قبل از مصرف موضعی زردچوبه کمی از آن را روی پوست بازوی خود بگذارید پس از دقایقی بشویید و بیست و چهار ساعت صبر کنید تا مطمئن شوید که آلرژی خاصی به زرد چوبه ندارید. اگر در تست پچ شنا قرمزی تورم یا خارش ایجاد شد از ماسک زرد چوبه استفاده نکنید.

نحوه ی استفاده از زرد چوبه برای پوست

زرد چوبه را می توانید برای سلامت پوست تان به صورت موضعی و یا خوراکی مصرف کنید. با توجه به خاصیت ضد التهابی و آنتی باکتریال زردچوبه مصرف این ماده به هر دوصورت مفید خواهند بود برای مصرف موضعی زرد چوبه می توانید آن را به صورت ماسک استفاده کنید. در این بخش از مطالب چند ماسک صورت مفید و کاربردی با زردچوبه را برایتان معرفی کرده ایم این ماسک هارا می توانید دو یا سه بار در هفته مورد استفاده قراردهید.

1- ماسک آنتی باکتریال و ضد آکنه زرد چوبه و عسل

یک قاشق غذاخوری زردچوبه مقداری آب گرم و یک قاشق عسل را با یکدیگر مخلوط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد. این ماسک را به مدت 15 دقیقه روی صورتتان قرار دهید و سپس بشویید این مماسک با توجه به خاصیت آنتی باکتریال عسل و همچنین زردچوبه برای درمان و پیشگیری از آکنه و جوش صورت عالی خواهد بود.

2- ماسک ضد لک و چروک صورت با زردچوبه و ماست

یک قاشقغذاخوری زردچوبه دو قاشق غذاخوری ماست و یک قاشق چای خوری آب لیموی تازه را با یکدیگر مخلوط کنید و به مدت 15 دقیقه روی صورتتان قرار دهید و سپس بشوییداین ماسک صورتتان را عمیقا تغذیه و روشن می کند.

3-ماسک ضدالتهاب با زردچوبه و ژل آلوئه ورا

هم زردچوبه و هم آلوئه ورا هر دوخواص ضدالتهابی دارند. اگر پوستتان تحریک شده و یا درمعرض التهاب قرار گرفته است این ماسک برایتان فوق العادهخواهد بود. برای ساختن این ماسک مفید دوقاشق ژل آلووئه ورا و یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را بایکدیگر مخلوط کنید و به مدت 15 دقیقه روی صورتتان بگذارید.

4- ماسک آنتی اکسیدان زردچوبه و آرد برنج

زردچوبه و آرد برنج هر دوخاصیت آنتی اکسیدانی دارند و می توانند با پیری پوست مبارزه کرده روند ترمیمی پوست صورت را سرعت ببخشند. برای تهیه ی این ماسک یک قاشق غذاخوری و یک قاشق غذاخوری آرد برنج را با مقداری آب گرم مخلوط کنید که یک ماده خمیر مانند به دست آید . سپس ماسک را به مدت 15 دقیقه روی صورتتان بگذارید.

علاوه براستفاده مستقیم از زرد چوبه میتوانند از محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید که در فرمولاسیون آن ها از زردچوبه استفاده شده است. با توجه به خاصیت های آنتی باکتریال ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی زردچوبه این دسته از محصولات مراقبت از پوست مانند صابون زردچوبه شوینده های فرموله شده با زردچوبه ژل آبرسان  و ماسک های آماده فرموله شده با زردچوبه میتوانند برای پوست صورتتان مفید و کاربردی باشند.

و در آخر

زردچوبه گیاهیست ارزان و قابل دسترس که علاوهبر مصرف خوراکی در آشپزی خواص بسیاری هم برای پوستت دارد. انواع ماسک های زردچوبه را میتوانید با توجه به نوع مشکلات پوستی تان تهیه  ودر منزل استفاده کنید. محصولات مراقبت از پوستی که با این ماده فرموله شده اند مثل انواع صابون و ژل های شوینده هم می توانند برایتان مفید باشند.

عوارض احتمالی مصرف موضعی این ماده گیاهی برای پوست بسیار نادر هستند با این وجود قبل از استفاده از ماسک زردچوبه برای صورتتان کمی از ماسک را روی پوست بازویتان بگذارید تا مطمئن شوید پوست شما حساسیتی به زردچوبه ندارد .

 

خدمات امیران سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )