خواص بادام زمینی

11 مورد از خواص بادام زمینی که شاید ندانید و عوارض جانبی؟!!

بادام زمینی (Peanut) یک گونه گیاهی از باقلائیان نوعی مغز سرشار از مواد مغذی ضروری است و خواص بادام زمینی متفاوت و متعدد است. معمولا بادام زمینی را به صورت رست شده یا خام مصرف می کنند. بادام زمینی حاوی مقدار زیادی کالری و تمام 20 نوع اسید آمینهاست. این  نوع مغز بیشترین میزان آرژنین را دارد که سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند . علاوه بر این بادام زمینیغنی از ویتامین ها مواد معدنی و ترکیبات گیاهی است که از آن ها برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. بادام زمینی ممکن است به تقویت سلامت قلب کاهش وزن و پیشگیری از سنگ کیسه ی صفرا کمک کند. در مقاله ای برایتان حاضر کرده ایم قرار است شما را با خواص بادام زمینی ارزش غذایی و عوارض جانبی احتمالی آن آشنا کنیم. تا پایان مقاله ما همراهی کنید.

ارزش غذایی و کالری بادام زمینی

قبل از اینکه  به سراغ خواص بادام زمینی برویم ارزش غذایی 100 گرم از این نوع مغز را در اختیار تان قرار می دهیم. 

کالری بادام زمینی…………. 567

پروتئین……………..28/5 میلی گرم

فیبر غذایی……………..8/5 میلی گرم

کربوهیدرات ……………16/13میلی گرم

قند…………………..4/72 میلی گرم

آهن……………………4/5 میلی گرم

کلسیم…………….92 میلی گرم 

سدیم ……………..18میلی گرم

پتاسیم……………….705 میلی گرم

بادام زمینی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است. این نوع مغز منبع عالی ویتامین E ویتامینB1 (تیامین) ویتامین B3 (نیاسین) ویتامین B9 (فولات )بیوتین، مس،منیزیم،منگنزو فسفر به شمار می رود. همه ی این ترکیبات برای حفظ متابولیسم بدن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف مفید هستند. 

بادام زمینی غنی از اسیدهای چرب تک غیر اشباع و چند غیر اشباع است که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند. علاوه بر این بادام زمینی غنی از پروتئین برای زنان و مردان به ترتیب 46 گرم و 56 گرم در روز است. 

خواص بادام زمینی

بادام زمینی می تواند به روش های مختلف سلامتی بدن را بهبود دهد در ادامه به بررسی خواص بادام زمینی برای سلامتی بدن می پردازیم.

1- فواید بادام زمینی قلب را تقویت می کند

خوردن بادام زمینی ممکن است از شما در برابر بیماری عروق کرونر قلب محافظت کند. یک مطالعه به این نتیجه رسید که خوردن بادام زمینی ممکن است سطح کلسترول بد(LDL) را کاهش دهد. کلسترول بد منجر به شکل گیری پلاک در رگ های خونی می شود که بادام زمینی از این عارضه جلوگیری می کند.
یک مطالعه حیوانی در باره فواید بادام زمینی روی موش ها ی صحرایی نشان داد که عصاره پوست بادام زمینی غنی از پلی فنول ها است و به همین دلیل ممکن است التهاب را که باعث بیماری قلبی می شود کاهش دهد. رزوراترول موجود در بادام زمینی خواص آنتی اکسیدانی دارد و ممکن است به مبارزه با بیماری قلبی کمک کند علت این موضوع این است بادام زمینی مثل سایر مواد غذایی حاوی رزوراترول اثرات محافظت کننده ای روی قلب دارد.
یک مطالعه دانشگاهی در باره خواص بادام زمینی به این نتیجه رسید که مصرف منظم بادام زمینی همچنین سطح تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد که این موضوع هم در تقویت سلامتقلب مفید است. علت خاصیت بادام زمینی وجود اسیدهای چرب تک غیر اشباع فولات و منیزیم درآن است.
علاوه بر این یک مطالعه دانشگاهی روی موش های صحرایی به این نتیجه رسید که بادام زمینی سطح کلسترول خوب (HDL)را افزایش می دهد. هرچند به مطالعات بیشتری برای پی بردن به این فایده ی بادام زمینی نیاز است.

خواص بادام زمینی
خواص بادام زمینی

2- خواص کره بادام زمینی برای لاغری

کالری کره بادام زمینی بالا است اما به جای اضافه وزن منجر به کاهش وزنمی شود. عجیب است نه؟؟ خوردن بادام زمینی به عنوان میان وعده ممکن است باعث شود در طول روز کالری کمتری مصرف کنید.
در پاسخ به این سوال که آیا بادام زمینی چاق کننده است باید گفت بعضی از مطالعات عنوان می کنند که مصرف بیشتر مغزها منجر به اضافه وزن قابل توجه نمی شودو حتی ممکن است به کنترل وزن کمک کند. گنجاندن بادام زمینی در رژیم غذایی یکی از بهترین روش ها برای دریافت مواد مغذی بدون چاق شدن است.
تحقیقات همچنین نشان می دهند که مصرف بادام زمینی و کره بادام زمینی می تواند احساس سیری را افزایش دهد. بنابراین به جای میان وعده های سرشار از کربوهیدرات از فواید کره بادام زمینی بهره مند شوید.

مصرف بادام زمینی با کاهش خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا در ارتباط است یک مطالعه در باره فواید بادام زمینی به این نتیجه رسید که مصرف بادام زمینی ممکن است در کاهش احتمال ابتلا به سنگ کیسه صفرا مفید باشد.
مردانی که در هفته پنج عدد یا بیشتر بادام زمینی می خورند کمتر در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا قرار می گیرند. زنانی که هر هفته پنج عدد یا بیشتر بادام زمینی می خورند کمتر کوله سیستکتومی (عمل برداشتن کیسه صفرا) را تجربه می کنند هر چند برای پی بردن به این خاصیت بادام زمینی به مطالعات بلند مدت نیاز است.

خواص بادام زمینی

4- به کنترل قند خون کمک می کند

اضافه کردن بادام زمینی و کره بادام زمینی به وعده ی غذایی سطح قند خون را افزایش نمی دهد. خوردن این خوراکی ها به همراه وعده ی غذایی حاوی شاخص گلیسمی بالا(مثل بیگل یا یک لیوان آب میوه) ممکن است سصح قند خون را تثبیت کند. انجمن دیابت آمریکا بادام زمینی را به عنوان یک سوپر فود برای افراد ذیابتی معرفی کرده است و از این جهت برفواید کره بادام زمینی تاکید دارد.
این نوع مغز حاوی منیزیم وچربی ها ی سالم که نفشمهمی در کنترل قند خون دارند. مطالعه ی انجام شده در دانشگاه در برزیل به این نتیجه رسید که مصرف بادام زمینی یا کره بادام زمینی ممکن است صطح قند خون را طی روز کنترل کند.
یک مطالعه دیگر در باره خواص بادام زمینی به این نتیجه رسید که مصرف بیشتر بادام زمینی یا کره بادام زمینی می تواند احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را در زنان کاهش دهد. علاوه بر این در مطالعه ذکر شدن نشان داده شد که دنبال کردن رژیم غذایی از بادام زمینی طی 24 هفته توانست پارامتر سلامت را در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود دهد.
ارزش غذایی بادام زمینی مسول ای خاصیت بادام زمینی است این نوع مغز حاوی چربی های تک غیر اشباع فیبر آرژنین نیاسین فولات و ویتامینE است که همگی در زمینه ذکر شده مفید هستند.

5- خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

مصرف زیاد بادام زمینی و مغز های دیگر با کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده ی بزرگ در ارتباط است. ایزوفلاوین و رزوواترول موجود در بادام زمینی خواص ضد سرطانی دارند و ممکن است در کاهش احتمال ابتلا به سرطان مفید باشند. 

مطالعه انجام شده در هلند به این نتیجه رسید که مصرف بادام زمینی با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در ارتباط است . همچنین نشان داده شده که بادام زمینی از سرطان معده و روده جلوگیری می کند.

در یک مطالعه در باره فواید بادام زمینی نشان داده شد افرادی که بادام زمینی نمی خورند در مقایسه با کسانی که این مغز را مصرف می کنند بیشتردر معرض ابتلا به سرطان های ذکر شده قرار می گیرند هر چند نتایج متناقضیدر این زمینه وجود دارد چون بادام زمینی ممکن است به بعضی سموم مثل آفلاتوکسین آلوده باشد.

این سموم ممکن است خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهند. محققان در مطالعه انجام شده در دانشگاه جوجیای آمریکا به این نتیجه رسیدند که رزوراترول موجود در بادام زمینی خواص آنتی اکسیدانی قوی دارد و به همین دلیل به کاهش احتمال ابتلا به سرطان کمک می کند.

بادام زمینی منبع غنی پروتئین و فیبر محسوب می شود و به همین دلیل به تبدیل کربوهیدرات به انرژی کمک می کند پروتئین موجود در بادام زمینی تقریبا 25 درصد از کل کالری آن را تشکیل می دهد.
ترکیب قیبر و پروتئین بادام زمینی سرعت فرآیندهای گوارشی را کاهش می دهد و از طریق آزاد شدن انرژی در بدن را آسان می کند و هرچند به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است در نتیجه بهره گیری از خواص کره بادام زمینی و بادام زمینی می تواند انرژی شما را افزایش دهد.

تسکین علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی دیگر از خواص بادام زمینی به شمار می روند هر چند تحقیقات در این زمینه محدود هستند شواهد عنوان می کنند که بادام زمینی ممکن است به درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند چون حاوی اسیدهای چرب تک غیر اشباع است.
بعضی از تحقیقات نشان می دهند که رژیم غذایی که حاوی مقدار زیادی از این چربی ها باشد می تواند به بهبود وضعیت متابولیک در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند.

8- خواص آنتی اکسیدانی دارد

بادام زمینی غنی از ترکیبات گیاهی و آنتی اکسیدانی است. بیشتر این ترکیبات در پوست بادام زمینی وجود دارند. باید بادام زمینی را به طور خام مصرف کنید تا از تمام خواص آن بهره مند شوید.

بعضی از ترکیبات گیاهی موجود در بادام زمینی شامل رزوراترول و فیتواسترول می شوند که به مختل کردن جذب کلسترول ایزوفلاون ها واسید فیتیک موجود در دانه های گیاهی کمک می کنند. 

9- از شما در برابر بیماری آلزایمر محافظت می کند

مواد غذایی غنی از نیاسین مثل بادام زمینی ممکن است در محافظت از شما در برابر بیماری آلزایمر  و زوال شناختی مرتبط با سن مفید باشد. بادام زمینی منبع عالی نیاسین و ویتامین E محسوب می شود که نشان داده شده از شما در برابر ابتلا به بیماری آلزایمر محافظت می کند.

مطالعه انجام شده روی 4 هزار فرد 65 سال به بالا به این نتیجه رسید که دریافت نیاسین از مواد غذایی احتمال ابتلا و زوال شناختی را کاهش می دهد.

10- خواص بادام زمینی ممکن است سلامت پوست را بهبود ببخشید

یک مطالعه نشان داد که مصرف بادام زمینی ممکن است از پوست در برابر آفتاب سوختگی و آسیب های مختلف محافظت کند. ویتامین E منیزیم و زینک (روی) موجود در بادام زمینی ممکن است با باکتری ها مبارزه کنند و باعث شوند پوستتان درخشان شود.

بتاکاروتن (یک نوع آنتی اکسیدان) بادام زمینی ممکن است در بهبود سلامت پوسا اثر گذار باشد. هرچند تحقیقات در این زمینه محدود هستند.

11- در بهبود سلامت مومفید است

درباره ی فواید بادام زمینی در بهبود سلامت مو تحقیقات زیادی وجود ندارد بااین حال گفته می شود این نوع مغز به دلیل اینکه تمام اسید آمینه هارا دارد و حاوی مقدار زیادی پروتئین است ممکن است مکمل خوبی در رژیم غذایی مخصوص رشد مو باشد. بادام زمینی غنی از مواد مغذی مفید برای رشد مو است.

خواص بادام زمینی

مضرات بادام زمینی

حساسیت به بادام زمینی

بادام زمینی با وجود اینکه خواص زیادی برای سلامتی بدن دارد اما ممکن است باعث بروز بعضی عوارض جانبی شود در نتیجه پرداختن به مضرات بادام زمینی هم ضروری است . علت این موضوع وجود دونوع پروتئین در آن است که آراچین و کوناراچین نام دارد. مصرفبیش از حد این ماده غذایی ممکن است در افراد دارای حساسیت به بادام زمینی باعث بروز واکنش های آلژیک شود. 

یک مطالعه دانشگاهی به این نتیجه رسید که بادام زمینی ممکن است به طور بالقوه باعث ایجاد واکنش های آلژیک کشنده در بعضی از افراد شود. اگر بعد از خوردن بادام زمینی دچار واکنیش آلژیک شدید یا می دانید که به بادام زمینی حساسیت دارید بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی باداک زمینی جلوگیری از جذب آهن است. 

بادام زمینی حاوی فیتات است که مانع از جذب آهن می شود ممکن است بعد از خوردن بادام زمینی دچار مسمومیت با آفلاتوکسین شوید که می توانید منجر به سرطان کبد و نارسایی کبدی شود می توانید با نگهداری بادام زمینی در مکانی که رطوبت کم و دمای مناسب دارد از ابتلا به این عارضه پیشگیری کنید.

 

 

سخن آخر در باره خواص بادام زمینی

بادام زمینی یک نوع مغز سرشار از مواد مغذی است که فواید زیادی برای بدن دارد. این نوع مغز حاوی ویتامین ها مواد معدینی و ترکیبات گیاهی است و به درمان بیماری های مختلف کمک می کند با وجود بالا بودن کالری بادام زمینی این ماده باعث افزایش وزن نمی شود.با این حال توجه داشته باشید که بعضی از افراد ممکن است بعد از خوردن بادام زمینی دچار یک سری عوارض جانبی شوند و مضرات بادام زمینی را تجربه کنندو بنابراین در مصرف بادام زمینی زیاده روی نکنید و اگر دچار عوارض جانبی شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. 

خواص بادام زمینی

خدمات امیران سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )