تقویت حافظه

روش تقویت حافظه با طب سنتی و اسلامی

روش تقویت حافظه با تغذیه- ورزش و توصیه های امامان در حقیقت در یک جمله تمام راه و روش های تقویت حافظه ی بلند مدت وکوتاه مدت را میتوانید در این بخش سلامت بیایید.

روش هاییی بسیار موثر برای تقویت حافظه

آیا می دانید با بهبود قدرت حافظه سرعت یادگیری شما افزایش یافته و درسنین بالا از ابتلا به بیماری آلزایمر در امان خواهید ماند؟ برای حفظ کردن و به خاطر سپردن اطلاعات باید حافظه طولانی مدت به درستی کار کند. تحقیقات نشان میدهند از دست دادن حافظه باشروع 20 سالگی آغاز ی شود و با افزایش سن بیشتر می شود. اما جای نگرانی نیست.

اگر به دنبال تقویت حافظه خود هستید باچند راهکار بسیار ساده در طول روز می توانید همیشه هوشیار باشید .روشهای تقویت حافظه به طور کلی به سه دسته ی اصلی تقسیم می شود: تغذیه مناسب ، ورزش های مناسب و توصیه های پیشوایان اسلام. دراین بخش باروشهای تقویت ذهن آشنا می شوید.

راه های تقویت حافظه در اسلام

حضرت محمد (ص) در وصیتشان به امیر المومنین علی(ع)فرموده اند:ای علی ؛خوردن کدو بر تو لازم است پس آن را فراوان استفاده کن چرا که موجب افزایش وتقویت حافه می شود. همچنین پنج چیز فراموشی و بلغم را ازبین می برد و بر حافظه می افزاید: مسواک زدن،روزه گرفتن ، قرائت قرآن ،وخوردن عسل و کندر.
همچنین پیامبر(ص)فرموده اند: کسی که کدو را باعدس بخورند دلی نرم تر و حضور قلبی بیشتر را سر نماز خواهد داشت و به نقل از حضرت علی (ع) پیامبر (ص) از میان خورش ها و غذاها کدو را بیشتر می پسندید و به زبان امروزی کدو برای تقویت و افزایش تمرکز و قدرت مغز توصیه می شده است.
پیامبر اکرم(ص)می فرمایند: هر کس ناشتا برخوردن مویز مداومت کند، فهم و حافظه و ذهن، روزی او میشود و بلغم او کاهش می یابد.
امام کاظم (ع)برای تقویت حافظه می فرمایند : همانا خوردن کدو موجب افزایش عقل می گردد.
امام صادق (ع)در رابطه با تقویت حافظه می فرمایند: علاوه بر درمان درد قوانج برای تقویت حافظه بسیار مفید است. همچنین انار را با پیه آن بخورند؛ چراکه معده را پاک می کند و باعث افزایش ذهن میشود کند.

برای تقویت حافظه چی بخوریم ؟

استفاده از یک رژیم غذایی سالم و مناسب نه تنها برای جسم مفید است بلکه برای تقویت مغز و افزایش حافظه نیز ضروری است . بر طبق نظرات آکادمی عصب شناسی آمریکا خوردن میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان ؛مانند گوجه فرنگی، توت ها ، اسفناج،مرکبات ،هویج،کلم بروکلی و سیب زمینی شیرین می تواند 11 درصد احتمال سکته را پایین بیاورد.
پلی فنون و آنتی اکسیدان های موجود در ذغال اخته و انواع میوه های جنگی و انگور می تواند تواناییی ارتباط سلول های مغزی را با یکدیگر بالا برده و خطر آسیب رسیدن به آنها را پایین آورد.
به جز میوه و سبزیجات مواد دیگری مانند ویتامینB مثل نیاکتین و اسید فولیک و همچنین کارکامین برای تقویت و افزایش حافظه موثر هستند و خطر ابتلا به آلزایمر به پایین می آورند.

تقویت حافظه

جینکو بیلوبا

نام گیاهی بسیار مشهور که از سالیان دور به عنوان دارویی سنتی برای تقویت حافظه استفاده میشد. متداول ترین کابرد این گیاه افزایش حافظه و پیشگیری از فراموشی و آلزایمر می باشد . این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد و از آسیب رسیدن به رگ های خونی در مغز جلوگیری می کند. همچنین با افزایش جریان خون در مغز و حفظ قابلیت ارتجاعی رگ ها می تواند اکسیژن و مواد مغذی را به سلول ها برساند.

ویتامین های B برای بسیاری از عملیات متابولیک بدن و سلامت آن بسیار ضروری هستند.
ویتامین B12 و اسید فولیک در رابطه با مغز و تقویت حافظه اهمیت بسیاری دارند.ویتامین B12برای حفظ غلاف میلین ماده ی سفید چربی که غلاف برخی رگهای عصبی را می پوشاند و باعث عملکرد بهتر آنها می شود اسید فولیک هم ماده ی بسیار موثری برای مغز است که باعث بهتر کار کردن انتقال دهنده های عصبی می شود. با کاهش میزان اسید فولیک در مغز احتمال از دست رفتن حافظه بیشتر میشود.

تقویت حافظه

اسید های آمینه

اولین مظیفه آمینو اسیدها این است که به عنوان سدی برای پروتئین ها عمل کنند. اما انواع بخصوصی از آنها برای تقویت مغز هم کاربرد دارند. به طور مثال پیروگلوتامین L نیز برای متابولیسم سلول های عصبی کاربرد دارند تاورین L یک محافظ عصبی قوی است که از سلول های عصبی در مواجه به استرس و فشارها محافظت می کند و DMAE نیز باعث تقویت حافظه ی کوتاه مدت می شود.

قهوه

قهوه یکی از منابعسرشار از کافئین است . کافئین می تواند با بهبود عملکرد حافه ی کوتاه مدت قدرت و تمرکز و در نتیحه کارایی حافظه ی بلند مدت را افزایش دهد. 

تخم مرغ ولبنیات، انگور، کشمش وعسل ، انجیر، آب پرتقال ، انبه ،پیاز، موز،هندوانه ومارچوبه، روغنهای نارگیل و زیتون و شکلات تلخ از جمله مواد غذایی مناسبی هستند که موجب تقویت حافظه می شوند.

ورزشهای مناسب برای تقویت حافظه :

تمرینات استقامتی

در بخش تناسب اندام بارها اشاره کرده ایم که تمرینات دوره ای با شدت بالا یا تمرینات استقامتی به نحوی با افزایش 80 تا85 درصد ضربان قلب همراه باشد سطح هورمون های وابسته به سلامت مغز را به بالاترین حد ممکن می رساند .انجام این تمرینات باید در 2 جلسه 30 دقیقه ای باشد. در ورزش های گروهی مانند فوتبال علاوه بر ویژگی به دلیل ذات اجتماعی خود فواید بیشتری برای مغز خواهند داشت.

کار با وزنه

طبق نتایج تحقیقات دانشمندان برزیلی ثبت شده در ژورنال(علوم پزشکی و ورزش)تمرینات قدرتی به مدت 60 دقیقه و 3 بار در هفته به مدت 6 ماه باعث بهبود حافظه کوتاه و بلند مدت می شود. تحقیقات دانشمندان دانشگاه UCLA نیز مشخص کرده است برای بهبود حافظه نیاز به تمرکز بالا موقع کار با وزنه در حرکات مختلف است که باعث ایجاد یک چالش ادراکی در مغز می شود . دقیقا برعکس انجام یک حرکت تکراری و مداوم مثل دویدن.

ورزشهای هوازی

با 40 دقیقه ورزش هوازی به مدت 3 بار درهفته در یک سال سایز هیپوکامپوس یک فرد بالغ به اندازه 2 درصد افزایش می کند. بنابر نتیجه تحقیقات دانشگاه ایلینوی انجام این مدل ورزش باعث بهبود چشمگیر حافظه میشود دوچرخه سواری با شدت متوسط تند راه رفتن نرم دویدن و شنا نمونه هایی عالی از ورزش های هواری هستند. 

دویدن در مسافت های طولانی درتولید عصب های جدید درمغز موثر است دویدن باعث آزاد شدن ماده ی خاصی درمغز و تولید نورون های جدید می شود و هر چه مسافت دویدن بیشتر باشد تعداد نورون هادر مغز می شود.

روشهای ساده دیگر برای تقویت حافظه

حفظ کردن شعر ، داستان،فرمول،متن فیلم،لغات،یک ترانه،یادگیری یک ترفند و گوش دادن به موسیقی موسیقدانان بزرگ و………میتواند کمک شایانی به تقویت و فعالیت ذهن و حافه شما کنند.

باغبانی یکی از روشهایی ساده و موثر در تمرکز و تقویت حافظه است. برای شروع کار یک یا دو گلدان هم کافی است .به مرور زمان می توانید پرورش سبزیجات مختلف را به کار خود اضافه کنید.

حل جدول، حل معماو طرح آن، بازی با کلمات، شبیه سازی و…….به طور کی بازی های دسته جمعی شاد ذهن را به فعالیت وادار می کند.

دوری از مشروبات الکلی: از دست دادن موقت حافظه یکی از عوارض نوشیدن الکلی می باشد. البته طبق نظر محققین این عوارض می تواند طولانی مدت نیز باشد ور وی سلول های مغزی تاثیر بگذارد. تاثیر موقت این مشروبات با میزان آن ارتباط داردو افزایش میزان مصرف برابر است با کند تر شدن حافظه.

خواندن ومطالب مختلف،نوشتن ، تغییر صدا و تقلی صداهای مختلف،صحبت کردن به جای کاراکتر های فیلم و کتاب و نوشتن خاطرات روزانه و.ازجمله راه حل های مناسب برای تقویت حافه می باشند.

تقویت حافظه

خدمات امیران سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )