خاصیت درمانی گوجه سبز

9 خاصیت درمانی گوجه سبز/این افراد هرگز گوجه سبز نخورند؟!

گوجه سبز یکی از میوه های نوبرانه فصل بهار است، بسیار پرطرفدارودر اواسط فصل بهار تا اوایل تابستان در دسترس است.گوجه سبز یک میوه کوچک و آبدار و ازپوست نازک به رنگ سبز یا سرخ دارای هسته سخت است. سرشار از ویتامین سی اسید مالیک و اسید سیتریک است.

وجود مقادیر بالای فیبر در گوجه سبز باعث بهبود در روند کار دستگاه گوارش انسان می شود. خوردن گوجه سبز در تابستان به حرکات دودی روده کمک می کند. از آنجا که گوجه سبز منبع غنی از ویتامین Cو فیبر  قابل هضم است یبوست و نفخ شکم جلوگیری میکند.

گوجه سبز میوه نوبرانه بهار، دانستن ارزش غذایی این میوه، فرق بین گوجه سبز و آلوچه ، 9موارد از خواص گوجه سبز قرار دادن گوجه سبز در سبد میوه فایده های ترشی و لواشک گوجه سبز عوارض زیاده روی در خوردن این میوه وهشدار های مهم هنگام مصرف گوجه سبز را در ادامه بخوانید.

گیاه مورد علاقه ابوعلی سینا و خواص شگفت آور آن

گوجه سبز یکی از میوه های نوبرانه فصل بهار است بسیار پررطرفدار و در اواسط فصل بهار تا اوایل تابستان در دسترس است . گوجه سبز یک میوه کوچک و آبدار و از پوست نازک به رنگ سبز یا سرخ و دارای هسته سخت است سرشار از ویتامین سی اسید مالیک و اسید سیتریک است .اما باید توجه کنید که مصرف بیش از اندازه گوجه سبز باعث نفخ معده خواهد شد. گوجه سبز دارای خواص بسیاری برای بدن است باعث بهبود گوارش و تقویت دستگاه ایمنی بدن لاغری سلامت دهان و دندان است. 

گوجه سبز به آلوی وحشی سبز رنگ معروف است این میوه سبز دارای مقدار زیادی از پروتئین چربی (روغن )انواع کربوهیدرات ها و نمک های معدنی اسیدهای ارگانیک سبز آن شامل اسید سیتریک اسید مالیک تانیک اسید بنزوئیک اسید تاتاریک است و تمامی این مواد برای برطرف کردن تشنگی اشتها آور برطرف کننده خستگی را دوچندان می کند.

ارزش غذایی گوجه سبز

گوجه سبز دارای خواص بسیار و از ازش غذایی بالاییبرخوردار است.دارای کالری بسیار و در هر 100 گرم آن 5 درصد ویتامین آ. پنج درصد کلیم سرشار از ویتامین ب و پنج درصد آهن و دارای نیاسین و 13 دزصد پتاسیم برای هرفرد تامین میشود.

خاصیت درمانی گوجه سبز

وجود مقادیر بالای فیبر در گوجه سبز باعث بهبود در روند کار دستگاه گوارش انسان می شود . خوردن گوجه سبز در تابستان به حرکات دودی روده کمک می کند از آنجا که گوجه سبز منبع غنی از ویتامین C وو فیبر قابل هضم است از یبوست و نفخ شکم جلوگیری می کند.

خاصیت درمانی گوجه سبز

سیسم ایمنی بدن

مصرف مداوم گوجه سبز در فصل تابستان سیستم ایمنی بدن را به طور طبیعی تقویت می کند خاصیت آنتی اکسیدانی گوجه سبز بدن را درمقابل عوامل عفونی مقاوم کرده و با التهاب و رادیکال های آزاد مخرب مقابله می کند از این رو موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

دهان ودندان

مصرف مداوم گوجه سبز به دلیل بالا بودن مقدار ویتامینC به سلامت لثه ها و تقویت دندان ها کمک میکند.. همچنین خوردن گوجه سبز به صورت خام باعث کاهش دندان درد .برطرف کردن خونریزی لثه ها و رفع بوی بد دهان می شود.

خاصیت درمانی گوجه سبز

جلوگیری از کم خونی

خوردن گوجه سبز جذب آهن در بدن را بهبود می بخشد . همچنین به دلیل بالا بودن مقادیر بالای ویتامین C به ساخت گلبول های قرمز خون کمک می کند.

تناسب اندام

فیبر و ویتامین C  بالای گوجه سبز برای رسیدن به تناسب اندام شما نیز مفید است . نقش ویتامین C در سلامت عضلات و جلو گیری از پیر شدن سلول های آن ثبات شده است. همچنین ویتامین C این میوه باعث دفع چربی ها ی اضافه بدن شده و مصرف روزانه آن به صورت خام در سالاد به عنوان یک وعده غذایی می تواند تاثیر بسزایی در کم کردن چربی های دور شکم و کم کردن وزن داشته باشد.

جلوگیری از آسیب های داخل

خاصیت آنتی اکسیدانی گوجه سبز از آسیب های داخلی سلول های چربی مغز و جریان خون جلوگیری میکند و سلول های بدن را در مقابل رادیکال های آزاد محافظت میکند.

محافظت از ریه ها

کسانی که بیشتر گوجه سبز می خورند کمتر دچار مشکلات ریه مانند آسم سرطان ریه .سرماخوردگی . سرفه و بیماری های مزمن ریوی می شوند.

جلوگیری از انحطاط عضلانی

گوجه سبز برای تقویت افراد پیر و ان هایی که دوران نقاهت را می گذرانند مفید است، زیرا از انحطاط سلول های عضلانی جلوگیری می کند و بینایی را تقویت می کند.

خاصیت درمانی گوجه سبز

کلیه و مثانه

گوجه سبز ادرار آور است و اعمال کلیه ها تنظیم می کند و مصرف مداوم آن سنگ مثانه را خرد و دفع میکند.توجه داشته باشید مصرف زیاد گوجه سبز باعث نفخ معده می شود وترش و اسیدی بودن آن باعث ساییده شدن موقتی مینای دندان و احساس درد خاصی در دندانها می شود. همچنین به دلیل بالا بودن میزان اسیدی که دارد باعث ایجاد معده درد سوزش معده یا حتی ریفلاکس در افراد مبتلا به ناراحتی ها ی معده می شود.گوجه سبز به دلیل طبع سردی که دارد بهتر است آن را با گلپر مصرف کرد وو همچنین هسته و گوجه سبز کال دارای ترکیب های سمی خطرناکی است و هرگز نباید آن هارا خورد.

فرق بین گوجه سبز و آلوچه

گوجه سبز در میان مردم به آلو سبز معروف است . گوجه سبز و آلو سبز از نظر ظاهری باهم فزق دارند گوجه سبز کال و نارس اما آلو سبز به صورت تک دانه نارس و خام هست در شهرهای شمالی ایران گوجه سبز را به نام گوجه کال می نامند عده ای از هموطنان ما گاهی آن را گوجه باغی می نامند.

گوجه سبز و آلوچه :گوجه سبز به گوجه سبز نرسیده گفته شده ولی آلوچه از خاندان آلوهه است و شباهت ظاهری آن به آلوچه یعنی آلوی کوچک نزدیک است.

ترشی گوجه سبز

آن هایی که گوجه سبز را می پرستند باید در حفظ و نگهداری اش هم کوشا باشند چه راهی بهتر از ترشی انداختن گوجه سبز شاید طعم و تازه اش را نداشته باشد ؛ اما وقتی با سرکه آن ها را در ظرف های شیشه ای نگهداری کنیم و هر بار در شیشه را باز کرده و با لذت طعم سرکه ای شده گوجه سبز رابا جان و دل احساس کنیم.

لواشک گوجه سبز

ولواشک گوجه سبز هم مدل لذت بخش دیگری از گوجه سبز است .گوجه سبز ها حتی ملس شده هایش هم لذت بخش هستند و باید برای حفظ آن ها هم کوشا باشیم و چه راهی بهتر از درست کردن لواشک می تواند در محافظت از گوجه سبز های حسابی رسیده شده کمک حال گوجه سبز دوستان باشد .لواشک های گوجه سبز هم کم از لواشک آلو آلبالو وزرد آلو ندارد و به همان اندازه خوشمزه و هیجان انگیز هستند می توان در روزهای سرد زمستانیا روزهای گرم تابستان لواشک های گوجه سبز را به امید روزی که کاسه گوجه سبز نمکی به دست دارید در دهان بگذارید.

زیاده روی در مصرف گوجه سبز و فرسایش مینای دندان

کارشناسان توصیه می کنند اگر مادر باردار مبتلا به سنگ کلیه و مجاری ادراری است از خوردن گوجه سبز خودداری کند، زیرا در ترکیب این میوه اسید اگزالیکوجود دارد که میتواند در بدن برخی افراد باعث ایجاد سنگ های متبلور در مجاری ادراری شود.

همچنین کودکان از حدود سنین سه سالگی به بعد میتوانندگوجه سبز به میزان کم بخورند اما حتما باید والدین از نداشتن حساسیت به این میوه در آن ها اطمینان داشته باشند.زیاده روی در مصرف گوجه سبز به دلیل مقادیر بالای اسید سیتریک موجود در آن می تواند باعث نفخ معده شود و به دلیل کال بودن طعم ترش آن می تواند باعث فرسایش مینای دندان شود.

در چه غذاهایی می توان از گوجه سبز استفاده کرد؟

عده ای گوجه سبز را درسبد میوه قرار می دهند و به صورت خام استفاده می کنند. علاوه بر مصرف خام آن میتوانند با گوجه سبز غذاهای متفاوتی پخت کنید از جمله غذاهایی  متعددی که می توان گوجه سبز به کار برد در انواع آش و خورش مثل خورش گوجه سبز و در کنار انواع دلمه به عنوان چاشنی استفاده کرد.

به عنوان طعم دهنده و ترش مزه کردن غذاها و جایگزین کردن آن به جای نمک مورد استفاده قرار داد . قرار دادن چند گوجه سبز در کنار خورش بادمجان و انواع خورش مرغ طعم ملس و دلنشینی به این نوع غذا خواهد داد.

خاصیت درمانی گوجه سبز

هشدار های مهم هنگام مصرف گوجه سبز

– گوجه سبز اگر نشسته و آلوده باشد احتمال ابتلاء به بیماری های عفونی گوارشی از جمله حصبه و مسمومیت غذایی را مطرح می سازد.

-گوجه سبز طبع سردی دارد و بهتر است گوجه سبز را با گلپر مصرف کرد.

– هسته گوجه سبز کال دارای ترکیب های سمی خطر ناکی است و هرگز نباید آن هارا خورد.

-با وجود تمام مزایای سلامتی گوجه سبز کارشناسان توصیه می کنند زنان باردار به ویژه در صورت داشتن بیماری های زمینه ای و یا آلرژی غذایی برای خوردن این میوه با پزشک مشاوره کنید.

-همچین کودکان از حدود سنین سه سالگی به بعد می توانند گوجه سبز به میزان کم بخورند اما حتما باید والدین از نداشم حساسیت به این میوه در آن ها اطمینان داشته باشند .

-برای خوردن گوجه سبز در مصرف نمک افراط نکنید. نمک زیاد برای سلامتی مضر است به خصوص افراد با فشارخون بالا و بیماران کلیوی از خوردن نمک زیاد اجتناب کنبد.

خدمات امیران سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )