برنج

اگر زیاد برنج می خورید حتما این مطلب را بخوانید!

اگر  زیاد برنج میخوری این پست را تا آخر دنبال کنید تا با عوارض مصرف زیاد برنج آشنا شوید.

برنج در بسیاری از خانه های ایرانی یک رژیم غذایی اصلی است. در واقع می توان گفت که بسیاری از ایرانی ها هر روز آن را می خورند. اما چیزی که اکثرا ما نمی دانیم این است که اگر چه برنج منبع خوبی از انرژی به شکل کربوهیدرات برای ما است،خوردن بیش از حد آن می تواند عوارض جانبی داشته باشد. در این مطلب برخی عوارض جانبی مصرف بیش از حد برنج را برای شما قرار داده ایم.

برنج چیست؟

برنج به عنوان یک دانه غلات پر مصرف ترین غذای اصلی برای بخش بزرگی از جمعیت بشری جهان ، به ویژه در آسیا است . این کالا پس از نیشکر و ذرت سومین کالای کشاورزی در جهان است . برنج مهمترین غله از نظر تغذیه و کالری دریافتی انسان است که بیش از یک پنجم کالری مصرفی انسان  در سراسر جهان را تامین می کند. 

برنج ، یک لپه ای، به طور معمول به عنوان یک گیاه یک ساله کشت می شود، اگر چه در مناطق گرمسیری می تواند به عنوان یک محصول چند ساله کاشته شود و می تواند تا 30 سال محصول جیرع تولید کند. برنج برای کشورها و مناطقیکه هزینه های کارگری کم و بارنندگی زیاد دارند، بسیار مناسب است زیرا کشت برنج کار فشرده ای است و به آب فراوان نیاز دارند. 

برنج

عوارض جانبی مصرف زیاد برنج :: 1. سمیت آرسینک

برنج نسبت به سایر محصولات غذایی آرسینک بیشتری جمع می کند.درواقع این تنها بزرگترین منبع غذایی آرسینک غیر آلی است که شکل سمی تری دارد. درحالی که آرسینک غذایی به طورکلی در مقادیر کم وجود دارد و هیچ علامت فوری مسمومیت ایجاد نمی کند مصرف طولانی مدت آرسینک غیر آلی ممکن است باعث مشکلات عصبی مختلف در کودکان و نوجوانان شود مانند اختلال در تمرکز ، یادگیری و حافظه ، کاهش هوش و روابط اجتماعی .

برنج حاوی کربوهیدرات هایی است که درواقع برابر با داشتن قند است . بنابراین مصرف مکرر برنج در مقادیر زیاد می تواند باعث ایجاد بیماری دیس شود تیمی از محققان دریافتند که خوردن برنج سفید به صورت روزانه میتواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و همچنین چاقی را افزایش دهد.

برنج

3. جایی برای رژیم غذایی متعادل باقی نمی گذارد

مصرف بیش از حد برنج یا هر ماده غذایی دیگر ممکن است باعث شود که شما از سایر مواد مغذی مورد نیاز بسیار کم استفاده کنید. با گذشت زمان بدن دچار کمبود هایی مانند ویتامین A ، روی ، آهن می شود.

4. برنج از جذب چندین ویتامین و مواد معدنی جلو گیری می کند

برنج زمانی که به صورت زیاد مصرف شود جذب مواد مغذی حیاتی مانند روی را کاهش می دهد وابستگی به برنج به عنوان یک منبع غذایی غالب نیز منجر به کمبود ویتامین A می شود.

5. بر متابولیسم گلوکز در بدن تاثیر می گذارد

در نتیجه کالری کم و محتوای کربوهیدرات بالا، خوردن بیش از حد برنج ممکن است بر متابولیسم گلوکز و تولید انسولین در بدن شما تاثیر منفی بگذارد. این می تواند منجر به افزایش وزن مقاومت به انسولین و حتی دیابت شود.

6. ایجاد نفخ شکم

برنج به راحتی معده شما را پر می کند و ممکن است احساس نفخ کنید . بلافاصله بعد از خوردن برنج به رختخواب رفتن برای سلامتی خوب نیست. اگر چه خوبی برنج این است که به راحتی هضم می شود. همچنین پس از خوردن برنج اغلب احساس گرسنگی می کنسد و این منجر به پرخوری می شود. 

برنج پخته حاوی کالری بالایی است وبه همین دلیل مصرف برنج می تواند وزن شما را افزایش دهد برای اینکه وزن خود را کنترل کنید برنج را در مقادیر متوسط مصرف کنید.

برنج

اگر در ناهار خود برنج زیادی میل میکنید ممکن است بلافاصله بعد از غذا احساس خواب آلودگی کنید. این به دلیل است که برنج کالری بالایی دارد و پس از شروع فرآیند متابولیسم بدن شما را خسته می کند.

خطرات خوردن برنج خام

مصرف برنج خام با چندین نگرانی سلامتی همراه بوده است . 

مسمومیت غذایی

مصرف برنج خام یا نیم پز می تواند خطر مسمومیت غذایی را افزایش دهد. این به این دلیل است که برنج می تواند حاوی باکتری های مضر مانند باسیلوس سرئوس (B.cereus
)
B.cereus نوعی باکتری است که معمولا در خاک یافت می شود و می تواند برنج خام را آلوده کند، این باکتری می تواند هاگ تشکیل دهد که می تواند به عنوان یک سپر عمل ند و به B.cereus اجازه می دهد تا از پخت و پز زنده بماند.
بااین حال این باکتری به طور کلی در مورد برنج تازه پخته شده نگران کننده نیست زیرا دمای بالا می تواند رشد آن را به حداقل برساند. درحالی که با برنج خام ، نپخته و نامناسب نگهداری شده دمای سردتر ممکن است باعث رشد آن شود.
مسمومیت غذایی مرتبط با B.cereus ممکن است علائمی مانند تهوع ، استفراغ ، گرفتگی معده ، یا اسهال را درعرض 15 تا 30 دقیقه پس از مصرف ایجاد کند.

برنج خام دارای چندین ترکیب است که ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود. برای شروع حاوی لکتین است. نوعی پروتئین که به عنوان یک حشره کش طبیعی عمل می کند لکتین ها گاهی اوقات به عنوان مواد ضد مغذی شناخته می شوندزیرا ممکن است توانایی بدن شما برای جذب مواد مغذی را کاهش دهند. انسان قادر به هضم لکتین ها نیست. بنابراین آنها بدون تغییر از دستکاه گوارش شما عبور می کنند و ممکن است به دیواره روده آسیب برسانند این ممکن است منجر به علائمی مانند اسهال استفراغ شود به طور معمول زمانی که برنج پخته می شود اکثر این لکتین ها با حرارت از بین می روند.

سایر نگرانی ها سلامتی

در برخی موارد میل به خوردن برنج خام می تواند نشانه ای از یک اختلال در خوردن باشد که به عنوان پیکا شناخته می شود (میل به خوردن غذاها یا موارد غیر مغذی) اگر چه پیکا غیر معمول است اما احتمال بروز آن در کودکان و زنان باردار بیشتر است . در بیشتر موارد موقتی است اما ممکن است نیاز به مشاوره روانشناسی داشته باشد .
مصرف مقادیر زیاد برنج خام نااشی از پیکا با عوارض جانبی مانند خستگی ، درد شکم ، ریزش مو، آسیب دندان و کم خونی ناشی از فقر آهن همراه است . اگر مشکوک هستید که شما یا کسی که می شناسید ممکن است پیکا داشته باشید مهم است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید زیرا این وضعیت ممکن است باعث عوارض جدی برای سلامتی شود.

خدمات امیران سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )