آبغوره

از خواص آبغوره تا مضرات آن که ازش بی خبرید!!!!

غوره میوه سبز رنگ وکال انگور است وطعم ترشی دارد.آبغوره دارای اسید سوکسینیک، اسید مالیک، اسید گلوکولیک، اسید فرمیک،اگزالیک وقند است.طبع آبغوره سرد وخشک است واستفاده آن برای افرادی که مزاج سرد دارند و دچار ضعف ااعصاب هستند مضر است.

 از آبغوره برای تهیه ترشی و به عنوان چاشنی برای تهیه غذا ، سوپ وسالاد استفاده می کنند . آبغوره دارای خواص وفواید درمانی بسیاری برای سلامت بدن است که از جمله خواص آبغوره می توان به مواردی مانند  کمک به هضم غذا وکنترل وزن اشاره کرد. 

در این مطلب که در رابطه با آبغوره است به بررسی مواردی از جمله خواص آبغوره در طب سنتی ، آبغوره برای دیابت،آبغوره برای قاعده آوری ، آبغوره برای بهبود غذا، آبغوره برای درمان کم خونی ، آبغوره برای کاهش کلسترول بد، آبغوره برای سلامت سیستم گوارش ،آبغوره برای پیشگیری از سرطان،آبغوره برای درمان کمر درد، آبغوره برای کاهش فشار خون وافزایش HDL، آبغوره برای ازبین بردن کرم روده و معده ،آبغوره مفید برای پوست ، آبغوره برای خانم های باردار ،آبغوره برای بهبود تب وسل ریوی ، آبغوره ولاغری ودر نهایت مضرات آبغوره می پردازیم.

خواص آبغوره در طب سنتی :: آبغوره برای چی خوبه

بر اساس طب سنتی طبع آبغوره سرد و خشک است. آبغوره را میتوان با توجه به داشتن سطح بالای ویتامین C گزینه درمانی مناسبی برای بیماری اسکوربوت که ناشی از کمبودویتامین است ، در نظر گرفت . آبغوره خواص درمانی فراوانی مانند کمک به درمان نرمی لثه ورم مخاط دهان و زردی دارد. 

آب غوره حاوی تارتارات پتاسیم است،که برای درمان سیاتیک ورماتیسم حاد بسیار تاثیر گذار است. از خواص دیگر آبغوره می توان به تقویت خواص آبغوره برای کبد و ضد عفونی کردن روده ها اشاره کرد. استفاده از آبغوره به صورت قرقره کردن آبغوره برای درمان ورم گلو در طب سنتی پیشنهاد می شود. علاوه بر این از آبغوره برای درمان ورم مخاط دهان ونرمی لثه هم می توان استفاده کرد که بسیار مفید وتاثیر گذار است ، در ادامه به بررسی برخی خواص آبغوره می پردازیم. 

آبغوره

خواص آبغوره برای دیابت

استفاده از آبغوره یکی از درمان هایی است که در طب سنتی برای دیابت در نظر می گیرید.

خاصیت آبغوره برای قاعده آوری

استفاده از آبغوره یک گزینه بسیار عالی برای درمان قاعدگی یا پریود نامنظم است. استفاده از آبغوره در دختران جوان می تواند موجب جلو افتادن دوره بلوغ وقاعدگی شود.

آبغوره

یکی از خواص آبغوره تاثیر آن در افزایش اسید معده است که موجب هضم بهتر غذاهای چرب سنگین می شود . علاوه بر این افراد مسن که به دلیل کاهش اسید معده به خوبی غذا را هضم نمی کنند می توانند با استفاده ازآبغوره موجب تسهیل هضم غذای خود شوند.

خاصیت آبغوره برای درمان کم خونی

یکی از روش های درمان کم خونی این است که هر روز تمام بدن خود به ویژه پشت وناحیه کمر، شکم، کلیه ها وپاها را با آبغوره ماساژ داده و بعد از گذشت مدت زمانی دوش آب گرم بگیرید وسپس در معرض نور خورشید استراحت نمایید ویا می توانید حمام آفتاب بگیرید.

خاصیت آبغوره برای کاهش کلسترول بد(LDL)

آبغوره میتواند تاثیرات آتروژنیک عامل ذخیره لیپید،آتروما، وتجمع کلسیم در عروق را خنثی کند. همچنین غوره از فیبرینوژن وضایعات آترواسکلروتیک هم می تواند جلو گیری وپیشگیری کند.

خاصیت آبغوره برای سلامت سیستم گوارش

آبغوره دارای خاصیت اشتها آوری قابل هضم است که موجب رفع اخلالات رودهومعده می شود. آبغوره با داشتن خاص ضد یبوست خود برای ضد عفونی کردن روده توصیه میشود. برای درمان کرم روده و تقویت معده می توان از آش آبغوره به همراه با زیره سیاه برای مدت زمان پنج روز استفاده کرد. فقط توجه داشته باشید که در این پنج روز نباید از غذاهای سنگین استفاده کنید .

آبغوره یک شیوه بسیاار مناسب برای پیشگیری از انواع سرطان ها است .آبغوره حاوی ویتامینCاست گخ ویتامینC یکی از ویتامین های مهم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن است .
آبغوره همچنین دارای عفونی کنندگی است . استرول های خوب مانند فیتواسترول که یک ماده مناسب برای مبارزه با تومور های سرطانی اسو در آبغوره موجود است .

از جمله مواد معدنی موجود در آبغوره می توان به پتاسیم اشاره کرد که پتاسیم یک ماده معدنی بسیار مفید برای درمان درد سیاتیک ومشکلات ناحیه کمر و ناراحتی های رماتیسمی است. همچنین استفاده از آبغوره موجب درمان رماتیسم و کاهش پادرد و سایر ناراحتی های عضلانی و مفصلی نیز می گردد.

بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده مشاهده شده است که مصرف آبغوره می تواند موجب کاهش فشار خون بالا وافزایش سطح کلسترل خوب (HDL)خون می شود. 

آبغوره

خاصیت آبغوره برای ازبین بردن کرم روده و معده

آبغوره بواسطه داشتن خاصیت ضد عفونی کنندگی خود می تواند موجب پاکسازی معده وروده شود و گزینه درمانی بسیار مناسبی و موثری برای دفع کرم روده است.

خاصیت آبغوره مفید برای پوست

یکی از راه هاو روش های مناسب و موثر برای حفظ تعادل PHپوست در حالت اسیدی استفاده از خواص دارویی ترشی های طبیعی از جمله آبغوره است. نکته ای که باید به آن توجه شود این اسو که هنگام استفاده از این ترشی های طبیعی برای پوست باید آن ها رقیق کرد تا موجب تحریک پوست و بروز حساسیت پوستی نشوند.

آبغوره برای خانم های باردار

آبغوره می تواند موجب حفظ جنین شود اما باید توجه داشته باشید که در دوران بارداری بهتر است کمی آبغوره همراه باغذای روزانه مصرف شود. زیاده روی در مصرف آبغوره تاثیر عکس داشته و با توجه به خاصیت قاعده آوری آن موجب سقط جنین شود.

آبغوره می تواند موجب کاهش حرارت بدن ورفع عطش شود وباداشتن این خاصیت یک گزینه درمانی مناسب برای درمان تب و سل ریوی است.

مضرات آبغوره

آبغوره در کنار خواص وفواید آبغوره بی نظیری که برای سلامتی دارد عوارض ومضراتی نیز ممکن است به دنبال داشته باشد. زیاده روی در مصرف آبغوره در دوران بارداری منجر به سقط جنین می شود. استفاده از آبغوره برای افرادی که دارای کبد سرد و ناراحتی شش ها هساند و همچنین افرادی که دچار مشکلات معده از جمله زخم معده و بالا بودن اسید معده هستند ، به هیچ وجه توصیه نمی شود .
زیاده روی وافراط در مصرف آبغوره می تواند منجر به مشکلاتی مانند جمع شدن گاز در دستگاه گوارش ، نفخ ،دلپیچه ودرهم کشیدن اجزای معده شود. همچنین افراط در مصرف آبغوره تضعیف قوای جنسی می شود.

خواص آبغوره برای لاغری

افرادی که به چاقب دموی مبتلا هستند برای کاهش وزن باید از مواد غذایی سرد و خشک استفاده کنند زیرا سرد دموی دارای طبیعی گرم وتر است و برای لاغری باید به روش درمان به ضد استفاده کرد که مصرف غذاهای سرد و خشک می تواند موجب کاهش وزن فرد شود و آبغوره یکی از غذای سرد وخشک است .هچنین آبغوره ترشحات معده را افزایش داده و از این طریق اشتها نیز تحریک می گردد به همین دلیل مصرف آن بعد از غذاهای چرب و سنگین در هضم مواد غذایی مفید است . می توان آبغوره را به سالاد اضافه کرد و باتوجه به کالری کمی دارد می تواند در کنترل وزن موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس ( کلیک کنید )